Niższe zbiory wiśni w Europie najpewniej wpłyną na poziom cen w kolejnym sezonie

Autor: www.sadyogrody.pl 31 lipca 2017 16:19

Niższe zbiory wiśni w Europie najpewniej wpłyną na poziom cen w kolejnym sezonie fot. shutterstock.com

- Ceny wiśni do końca sezonu mogą jeszcze wzrosnąć. Ograniczona jest podaż owoców w pozostałych krajach Europy. Pojawiają się informacje o możliwości zwiększenia importu mrożonych wiśni z USA– mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, ekspert ds. analiz rynku rolno-spożywczego banku PKO BP.

- Zbiory wiśni w 2016 r. (wg GUS) wzrosły o 9 proc. r/r, co pozwoliło na zwiększenie produkcji koncentratu i mrożonek z tych owoców w kraju. Choć nie ma dostępnych danych o wielkości zapasów to dynamika produkcji sugeruje ich wzrost w stosunku do sezonu poprzedniego. Ceny mrożonych wiśni w ciągu sezonu 2016/17 utrzymywały się na stabilnym i niskim poziomie (-10 proc. r/r), co również nie wskazywało na niską podaż mrożonych wiśni – zaznacza ekspert.

Tegoroczne ceny wiśni z uwagi na znacznie mniejsze zbiory są wysokie. - Konkurencja o surowiec jest znacząca o czym świadczy wzrostowa dynamika cen. W drugiej połowie lipca br. (dane IERiGŻ-PIB, ceny loco zakład) zakłady oferowały za wiśnie do mrożenia niespełna 5 zł/kg. W ciągu kolejnego tygodnia ceny wzrosły o blisko 14 proc. i znacząco (3,5-krotny wzrost) przewyższały cenę z ubiegłego sezonu. Wstępne szacunki zbiorów GUS potwierdzają wcześniejsze obawy co do znacznych strat w zbiorach. Produkcja wiśni w kraju ma wynieść 70 tys. t – o ponad 60 proc. mniej niż przed rokiem – tłumaczy Dziwulski.

- Ceny wiśni do końca sezonu mogą jeszcze wzrosnąć. Ograniczona jest podaż owoców w pozostałych krajach Europy. Pojawiają się informacje o możliwości zwiększenia importu mrożonych wiśni z USA. Jednak szacuje się, że zbiory tych owoców (szczególnie w stanie Michigan) mogą być o 23 proc. niższe r/r, co może wpłynąć na obniżenie ich konkurencyjności – komentuje ekspert ds. analiz rynku rolno-spożywczego banku PKO BP.

Niższe zbiory w Europie (-60-70 proc.) będą miały oddziaływanie prawdopodobnie na ceny wiśni również w kolejnym sezonie z uwagi na znaczne ograniczenie podaży i prawdopodobnie niższe zapasy końcowe mrożonek i koncentratu w sezonie 2017/18.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM