Niższe zbiory owoców i warzyw w 2015 r. Analiza BGŻ BNP Paribas

Autor: Bank BGŻ BNP Paribas 22 grudnia 2015 13:56

Niższe zbiory owoców i warzyw w 2015 r. Analiza BGŻ BNP Paribas Według szacunków GUS zarówno zbiory owoców, jak i warzyw były niższe niż w zeszłym roku/ fot. shutterstock

Według grudniowego, wynikowego szacunku zbiorów, opublikowanego przez GUS, spadek zbiorów owoców z drzew w 2015 roku będzie mniejszy niż oczekiwano jeszcze we wrześniu. Wg najnowszych ocen, ich produkcja wyniosła 3,6 mln t i były o 2 proc. niższa niż rok wcześniej - informują analitycy rynków rolnych banku BGŻ BNP Paribas.

- W stosunku do poprzedniego szacunku, w górę skorygowano zbiory jabłek, które oceniano wcześniej na ok. 3 mln t. Poprawa warunków pogodowych przed zbiorami wpłynęła na poprawę oczekiwanego plonowania jabłoni. Wg ocen rzeczoznawców GUS ostatecznie zbiory ukształtowały się na poziomie 3,15 mln t, czyli nieznacznie, bo o 1,4 proc., niższym niż w roku poprzednim. Istotny wzrost plonowania nastąpił w gospodarstwach posiadających systemy nawadniania - dodają analitycy rynku.  

Jak dodają, GUS ocenia że mniej jabłek było natomiast w gospodarstwach nienawadnianych, a także sadach przydomowych. - GUS wskazuje również, że gdyby nie negatywne uwarunkowania pogodowe, zbiory jabłek mogłyby osiągnąć kolejny rekordowy poziom. Jeśli chodzi o szacunek zbiorów pozostałych owoców z drzew oraz owoców jagodowych, nie nastąpiły istotne zmiany w stosunku do wrześniowych estymacji. Utrzymano bardzo znaczny spadek zbiorów malin, które w wyniku sierpniowej suszy wyniosły prawdopodobnie 80 tys. t., co oznaczało 36 proc. spadek w stosunku do 2014 roku - przyznają analitycy banku BGŻ BNP Paribas. 

Wg GUS, tegoroczne zbiory warzyw gruntowych ukształtowały się na poziomie 3,7 mln t i były o 20 proc. mniejsze w stosunku do 2014 roku. - Jest to głębsza obniżka niż przewidywano we wrześniu br. (-16 proc.). Na spadek wpłynęły niekorzystne warunki pogodowe podczas całej wegetacji, w tym również sierpniowa susza - podkreślają. 

Według analityków rynku, w największym stopniu na spadek zbiorów przełożyła się niższa produkcja warzyw korzeniowych i kapustnych. - Zbiory kapusty zostały ocenione na 850 tys. t - o 26 proc. mniej niż w roku poprzednim. Zbiory kalafiorów zmniejszyły się o 23 proc. do 190 tys. t. Ponadto, zbiory cebuli wyniosły w bieżącym roku 540 tys. t (-17 proc. r/r), marchwi natomiast 670 tys. t (-19 proc. r/r) - szacują. 

Jeśli chodzi o zbiory ziemniaków, GUS szacuje, że w bieżącym roku wyniosły one 6,3 mln t i były o 18 proc. niższe w stosunku do roku poprzedniego (o 2 proc. więcej niż szacowano we wrześniu br.). - Podobnie jak w przypadku warzyw okopowych, brak opadów w okresie wegetacji i ich nierównomierny rozkład, miały decydujące znaczenie dla plonowania, zwłaszcza odmian późnych i skrobiowych. Ocenia się, że tegoroczne przeciętne plony ziemniaków w kraju będą aż o 25 proc. niższe niż w roku poprzednim (o 68 dt/ha) - przyznają analitycy banku BGŻ BNP Paribas. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM