Niskie ceny skupu aronii. Plantatorzy chcą likwidować plantacje

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 20 sierpnia 2015 09:39

Niskie ceny skupu aronii. Plantatorzy chcą likwidować plantacje Na wielkość zbiorów aronii w obecnym sezonie wpłynęła panująca susza/ fot. shutterstock.com

- Zakłady przetwórcze chcą doprowadzić do ruiny polską aronię i są na dobrej drodze. W tym roku wielu plantatorów zrezygnuje z prowadzenia upraw, podobnie jak w przypadku czarnej porzeczki – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl, Andrzej Karolak, prezes zarządu Krajowego Zrzeszenia Plantatorów Aronii ARONIA POLSKA.

- W bieżącym roku przemysł proponuje nam cenę 0,80 zł/kg. Dla porównania w ubiegłym roku sprzedawaliśmy aronię za około 1,50 zł/kg - mówi Karolak.

Już w ubiegłym roku zarząd KZPA apelował do plantatorów o wstrzymanie dostaw do zakładów w związku z ceną ledwo pokrywającą koszty produkcji. A w tym roku sytuacja wygląda o wiele gorzej.

- Jeżeli zapasy zostały wysprzedane to jaka jest przyczyna niskich cen? Cena opłacalna wyliczana przez różne instytucje na aronię wynosi około 1,13 zł/kg – informuje Andrzej Karolak.

Zdaniem prezesa KZPA, ceny te nie wróżą dobrze na przyszłość. - Plantator musi utrzymać rodzinę i plantację. Co więcej, potrzebne są dodatkowe pieniądze na inwestycje, bo nie można stać w miejscu – dodaje.

- W obecnym sezonie plon z upraw aronii na trenie całej Polski będą mniejsze o 40 proc. w porównaniu do ubiegłorocznych. Uzyskamy zbiory wielkości około 10-12 tys. ton – szacuje Andrzej Karolak. Dodaje, że w ubiegłym roku plony aronii osiągnęły poziom blisko 25-30 tys. ton.

Na wielkość zbiorów aronii w obecnym sezonie wpłynęła panująca susza. - Kondycja aronii jest beznadziejna. Krzewy w wielu regionach już poschły i plantatorzy sobie z tym nie poradzą. Niektórzy z nich decydują się na tzw. siłowy zbiór, który z pewnością uszkodzi mnóstwo krzewów. W związku z tym plony w przyszłym roku mogą być jeszcze niższe – mówi prezes zarządu KZPA.

Podobnie jak w przypadku czarnej porzeczki, Polska jest światowym liderem w produkcji aronii. 

Krajowe Zrzeszenie Producentów Aronii powstało w 2013 r. w Mieczysławowie k. Kutna, gdzie ma teraz siedzibę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM