Nadchodzi rok strat. Producenci będą musieli utrzymać sady nie otrzymując dochodów

Autor: www.strefaagro.pl/www.sadyogrody.pl 12 maja 2017 12:19

Nadchodzi rok strat. Producenci będą musieli utrzymać sady nie otrzymując dochodów fot. shutterstock

7 645 właścicieli gospodarstw rolnych i przedsiębiorstw z 43 gmin województwa świętokrzyskiego zgłosiło szkody po ataku zimy, jaki miał miejsce w drugiej połowie kwietnia i ostatnich przymrozkach. Obszar szacowanych strat przekracza grubo 22 tysiące hektarów. Już teraz wiadomo, że moreli i czereśni może nie być w ogóle. Na pewno dużo mniej będzie jabłek i wiśni - informuje strefaagro.pl.

- To będzie bardzo zły rok, tak dla sadowników, jak i konsumentów. Od ponad czterdziestu lat zajmuję się sadownictwem i nie pamiętam takiego splotu fatalnych zdarzeń - mówi Ryszard Ciźla, prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej. 

Jak tłumaczy, zanim pojawiły się w połowie kwietnia mrozy sięgające miejscami nawet - 10 stopni Celsjusza i spadł potężny śnieg, pogoda była typowo wiosenna. - Wiele wczesnych gatunków moreli, czereśni, jabłoni czy wiśni zdążyło już rozwinąć kwiaty, które są najdelikatniejszą częścią rośliny. Nie łudźmy się, że kwiaty przetrwały te pogodę. Może uratowały się te, które były w sadach położonych wyżej. Moreli i czereśni może nie być wcale, co z wiśniami i jabłkami trudno wyrokować, ale na pewno będzie ich mniej - przyznaje Ryszard Ciźla.  Jeśli kwiat nie był rozwinięty w czasie mrozu, mógł się uratować. Ochronę stanowi otulina z liści. 

- W ostatnich dniach pogoda nadal nie sprzyja sadom. Nocami są przymrozki. Na dodatek pszczoły nie pracują, więc nie zapylają kwiatów - nadmienia sadownik. - To będzie  rok strat. Sadownicy będą musieli utrzymać plantacje nie otrzymując dochodów. Wiąże się to także z dużymi kosztami, jak ochrona przed grzybem, czy odchwaszczanie. Muszą to zrobić, by mieć plon w kolejnym sezonie - tłumaczy.

Więcej w strefieagro.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM