Na które jagodowe warto stawiać w uprawach ekologicznych?

Autor: www.sadyogrody.pl 05 grudnia 2017 08:52

Na które jagodowe warto stawiać w uprawach ekologicznych? dr hab. Elżbieta Rozpara (prof. IO), kierownik Zakładu Odmianoznawstwa / fot. PTWP

W Ekologicznym Sadzie Doświadczalnym w Nowym Dworze- Parceli w ramach zadania 3.4 Programu Wieloletniego IO (2015-2020) badano przydatność wybranych gatunków roślin jagodowych do uprawy ekologicznej, o czym mówiła dr hab. Elżbieta Rozpara (prof. IO), kierownik Zakładu Odmianoznawstwa podczas konferencji „Nauka Praktyce”, 24 listopada br.

Do badań wybrano mało podatne na choroby i szkodniki odmiany borówki wysokiej: ‘Chanticleer’, ‘Hannach’s Choice’, ‘Draper’, ‘Liberty’, ‘Bluecrop’, ‘Chandler’, borówki brusznicy: ‘Coralle’, ‘Red Pearl’, ‘Runo Bielawskie’, ‘Sanna’, ‘Sussi’, ‘Linea’, żurawiny wielkoowocowej: ‘Ben Lear’, ‘Mc Farlin’, ‘Pilgrim’, ‘Stevens’, aronii czarnoowocowej: ‘Galicjanka’, ‘Eastland’, ‘Hugin’, ‘Viking’, ‘Nero’, ‘Nero 1’. Prof. Rozpara zaznaczyła, że wyżej wymienione gatunki roślin jagodowych zostały wybrane do badań z uwagi na wysokie właściwości prozdrowotne owoców. Przedmiotem oceny był wzrost i rozwój roślin, ich stan zdrowotny, plonowanie i jakość owoców.

Przydatność do uprawy ekologicznej wykazują wszystkie oceniane odmiany borówki brusznicy. Największe owoce miały ‘Sanna’ i ‘Linnea’, które w 2017 roku zbierano jednokrotnie. Owoce odmian ‘Coralle’, ‘Red Pearl’ i ‘Runo Bielawskie’ zbierano dwukrotnie w lipcu i październiku. Spośród odmian żurawiny wielkoowocowej w uprawie ekologicznej na razie najlepiej wypada odmiana ‘Mc Farlin’. Wszystkie badane odmiany charakteryzowały się dobrym stanem zdrowotnym.

W przypadku aronii czarnoowocowej podobnie wypadły odmiany – ‘Galicjanka’, ‘Viking’, ‘Nero’ i ‘Nero 1’. Nie owocowały krzewy odmiany ‘Eastland’. Na obecnym etapie badań nie stwierdzono problemów ze zdrowotnością krzewów aronii. W 2017 roku zebrano pierwsze owoce z poletek borówki wysokiej, przy czym najwięcej z krzewów odmiany ‘Chandler’. Owoce tej odmiany były również najdorodniejsze. Prof. Rozpara zwróciła uwagę na odmiany ‘Chandler’ i ‘Bluecrop’ – na obecnym etapie badań stwierdzono wysoką ich przydatność do uprawy ekologicznej. Silnym wzrostem wyróżniała się odmiana ‘Hannach’s Choice’, zaś najsłabszym – ‘Draper’.

Jak przekazała prof. Rozpara, badania będą kontynuowane w kolejnych latach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM