Maroko: Większe zbiory i eksport cytrusów

Autor: FAMMU/FAPA z wykorzystaniem USDA FAS 30 grudnia 2015 16:38

Maroko: Większe zbiory i eksport cytrusów Wzrosły zbiory i eksport cytrusów w Maroko/ fot. shutterstock

Amerykańskie ministerstwo rolnictwa (USDA) oszacowało zbiory pomarańczy w Maroku w sezonie 2015/16 na 918 tys. ton, co oznacza wzrost w relacji rocznej o 6 proc. Spożycie wewnętrzne wzrośnie o 5 proc. i będzie stanowić 79 proc. zbiorów. Udział ten nieznacznie obniży się wobec poprzedniego sezonu. Eksport pomarańczy ma wzrosnąć o 8 proc. do 135 tys. ton - informuje FAMMU/FAPA z wykorzystaniem USDA FAS.

Zbiory tangeryn i mandarynek są prognozowane na 1,055 mln ton, czyli o 5 proc. więcej w porównaniu do wyniku z sezonu 2014/15. Spożycie wewnętrzne wzrośnie o 3 proc. i będzie odpowiadać 64 proc. zbiorów. Dynamicznie, o 10 proc. do 380 tys. ton wzrośnie wywóz tych dwóch gatunków.

W sezonie 2015/16 oczekiwany jest dynamiczny wzrost zbiorów cytryn i limonek, których ma zostać zebrane 35 tys. ton, więcej o 17 proc. w skali roku. Spożycie wewnętrzne wzrośnie dynamiczniej niż zbiory (w przeciwieństwie do opisanych wyżej trzech gatunków), i będzie większe o 1/5. Wywóz będzie zaś wyższy o 7 proc.

Większe zbiory są możliwe przede wszystkim za sprawą odmłodzenia sadów cytrusowych, ulepszeniu ich irygacji oraz powiększenia ich powierzchni, a także dzięki usprawnieniu samego procesu zbiorów. Amerykanie oceniają, że intensyfikacja eksportu cytrusów jest przede wszystkim skutkiem ostatnich napięć między Rosją a Turcją. Marokańczycy mają upatrywać w tym konflikcie szansy dla swoich cytrusów i wiążą duże nadzieje w rynkiem rosyjskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM