Maliszewski: Nadchodzi okres mocnej konkurencji

Autor: www.sadyogrody.pl 06 marca 2015 10:38

Maliszewski: Nadchodzi okres mocnej konkurencji Mirosław Maliszewski, poseł PSL, prezes Związku Sadowników RP

- Sadownicy - z trudem - ale przetrwają obecny czas. Problemem będzie wyprodukowanie dobrej jakości owoców w nadchodzącym sezonie. Nadchodzi okres mocnej konkurencji - ostrzega poseł Mirosław Maliszewski (PSL), prezes Związku Sadowników RP.

Średnia cena sprzedaży jabłek w tym roku jest bardzo niska, a to rzutuje na dochody sadowników. Dlatego - zdaniem prezesa Związku Sadowników RP – w przyszłym sezonie duża część zbiorów może nadawać się jedynie do przemysły przetwórczego.

- Będziemy apelować do firm chemicznych i innych dostawców środków ochrony roślin, aby - obniżając ceny - stworzyli warunki do wyprodukowania dobrej jakości owoców. Najbliższy czas pokaże, jakie będą dłuższe perspektywy dla sadownictwa w Polsce. Trzeba więc przetrwać ten trudny czas - dodaje poseł Maliszewski.

Jak przyznaje, obecna sytuacja w Rosji, czyli braki żywności i wysokie ceny, pokazują, że Rosja będzie musiała poluzować embargo. Może nie dla Polski, ponieważ nas obowiązuje "podwójny zakaz", ale dla innych krajów UE. - Kiedy inne kraje będą mogły eksportować do Rosji, to sprzedadzą tam swoją produkcję, a nam zwolnią miejsce na swoich rodzimych rynkach - tłumaczy prezes Związku Sadowników RP.

 - Mam też nadzieję, że wszystkie działania idące w kierunku otwarcia nowych rynków alternatywnych dla rosyjskiego, zakończą się sukcesem - dodaje.

W ostatnim czasie umożliwiono m.in. eksport jabłek do Indii. Możliwe jest także zwiększenie eksportu poprzez wysyłki do Wietnamu czy Tajlandii. - Jak już wejdziemy z polskimi owocami na te rynki, to udowodnimy dobrą jakość i już tam pozostaniemy na lata. Danego rynku nie otwiera się przecież na jeden sezon – mówi Mirosław Maliszewski.

Jednak - jak zaznacza - na razie rynki Dalekiego Wschodu możemy zdobywać jedynie ceną, ponieważ nie jesteśmy w stanie konkurować z jednokolorowymi, woskowanymi jabłkami z USA. - Jeżeli usprawnimy produkcję i zmienimy strukturę nasadzeń, to na pewno wygramy z amerykańską konkurencją - podsumowuje poseł Maliszewski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM