Maliszewski: Ceny jabłek są zadowalające wyłącznie dla tych, którzy ponieśli niewielkie straty wiosną

Autor: www.sadyogrody.pl 12 października 2017 11:07

Maliszewski: Ceny jabłek są zadowalające wyłącznie dla tych, którzy ponieśli niewielkie straty wiosną Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł PSL/ fot. PTWP

Obecny poziom cen za jabłka przynosi zadowolenie tym sadownikom, którzy ponieśli niewielkie straty wiosną. Ci zaś, których przymrozki dotknęły w większym wymiarze, mają niższe dochody. Nie rekompensują ich nawet stosunkowo wysokie ceny – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł (PSL).

Maliszewski dodaje, że podaż jabłek do przetwórstwa jest obecnie dużo niższa niż w poprzednich sezonach. - Nawet sztuczne, dogadane cykliczne, obniżki cen skupu nie są w stanie długo wytrwać. Popyt jest stały, co oznacza, że cena szybko wraca do poprzedniego poziomu. Rynek nie uzasadnia konieczności spadku ceny. Jest ona atrakcyjna zarówno dla przetwórców, jak też plantatorów – tłumaczy Maliszewski.

- W jabłkach deserowych i ich sprzedaży obserwujemy lekki zastój. Jest to spowodowane głównie brakiem dużej i atrakcyjnej oferty eksportowej. Handel ze Wschodem praktycznie nie istnieje, zawsze to on wpływał na poziom cen. Rynek krajowy jest stabilny, choć dla wielu obecna cena jabłek w sklepie stanowi pewnego rodzaju barierę w zakupach – przyznaje Maliszewski.

- Wielu sadowników twierdzi, że nawet na cudem ocalałych po przymrozkach kwaterach, zrywa się mniej owoców niż sądzono. Podobne sygnały docierają z innych europejskich krajów. Może to oznaczać, że jabłek w chłodniach będzie zdecydowanie mniej niż pierwotnie sądzono. Czy to oznacza wzrost cen w dalszej części sezonu? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć – podsumował.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM