Lubelskie: Maliny mogły ucierpieć podczas przymrozków. Owoców będzie mniej?

Autor: Dziennik Wschodni 20 kwietnia 2017 11:26

Lubelskie: Maliny mogły ucierpieć podczas przymrozków. Owoców będzie mniej? fot. pixabay

Maliny letnie, kukurydza, buraki cukrowe – te rośliny mogły ucierpieć podczas ostatnich przymrozków. Przy gruncie w święta temperatura dochodziła do nawet minus 8 stopni Celsjusza - informuje Dziennik Wschodni.

Przymrozki mogły zaszkodzić m.in. malinom letnim. – W tej chwili roślina ta ma już liście, które mogły ulec uszkodzeniu, ale nie jest jeszcze w fazie kwitnienia – mówi Alicja Pawlak-Zdziechowska, główny specjalista ds. krzewów jagodowych w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Wszystko zależy od położenia plantacji, wielkości przymrozku i długości jego trwania. Ale teraz trudno jest ocenić wpływ tych przymrozków na późniejsze owocowanie.

Czy sytuację da się jeszcze jakoś uratować? – Oczywiście można stosować biostymulatory, które poprawią kondycję tych roślin. Natomiast jeśli doszło do uszkodzenia tkanek, to tego nie da się odwrócić. Uszkodzenia można było ograniczyć lub nawet im zapobiec poprzez zastosowanie co najmniej dobę przed spadkiem temperatur preparatów podwyższających okresową odporność roślin na przymrozki.

Więcej w Dzienniku Wschodnim. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM