Łódzkie: Sadownicy liczą straty po nawałnicach

Autor: Dziennik Łódzki 10 sierpnia 2016 12:01

Łódzkie: Sadownicy liczą straty po nawałnicach Ostatnie nawałnice zniszczyły wiele sadów, głównie w gminach Biała Rawska i Sadkowice. Komisje gminne szacują zniszczenia w plonach / fot. shutterstock

Ostatnie nawałnice zniszczyły wiele sadów, głównie w gminach Biała Rawska i Sadkowice. Komisje gminne szacują zniszczenia w plonach. W niektórych gospodarstwach to nawet 90 proc. - podaje Dziennik Łódzki.

Rolnicy i sadownicy z województwa łódzkiego załamują ręce. Zeszłego lata walczyli ze skutkami ogromnej suszy, w tym roku, uprawy zniszczyły im gwałtowne nawałnice, które przeszły m.in. przez centralną Polskę w czerwcu i lipcu. Gradobicia dotknęły przede wszystkim sadowników z gmin Biała Rawska i Sadkowice w powiecie rawskim.

Pierwsza nawałnica z gradem miała miejsce 17 czerwca, druga mniej więcej tym samym pasem przeszła 12 lipca i dobiła owoce, które ocalały z poprzedniej. Jacek Otulak, prezes oddziału Związku Sadowników RP w Białej Rawskiej tłumaczy, że miejscami, np. w Chodnowie, owoce uległy zniszczeniu w 90 proc. W innych 60 - 50 proc. plonów jest poobijanych. Nie wiadomo, czy dotrwają do czasu, gdy rozpocznie się skup owoców produkcyjnych.

Daniel Maciak z Chodnowa ocenia, że najbardziej ucierpiały jabłka z młodych drzewek. Jak twierdzi sadownik, prawie 100 proc. owoców jest poobijanych (te ze starszych drzew są lepiej osłonięte, dzięki czemu nie ma w nich tak dużych strat).

Więcej w Dzienniku Łodzkim. 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM