Letnie cięcie jabłoni w sadzie

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 13 lipca 2015 12:50

Letnie cięcie jabłoni w sadzie Cięcie letnie ma na celu regulowanie intensywności wzrostu drzew/ www.shutterstock.com

W zależności od odmiany cięcie letnie drzew w sadach przeprowadza się z końcem czerwca, aż do września - na około 4 tygodnie przed przewidywanym terminem zbioru jabłek. Cięcie letnie ma na celu regulowanie intensywności wzrostu drzew oraz wielkości i jakości plonu owoców.

Cięcie letnie jest zabiegiem powszechnie stosowanym w uprawie drzew owocowych wszystkich gatunków. W sadach cięcie przeprowadza się, aby doświetlić wszystkie partie korony - w szczególności dolne i środkowe, co wpływa na lepsze wybarwienie owoców. Intensywność prowadzonego cięcia uwarunkowana jest od systemu prowadzenia drzew (formy korony), a także od warunków klimatycznych oddziałujących na wzrost i plonowanie drzew.

W przypadku owoców, które są mniejszym stopniu ,,doświetlane” dociera mniejsza ilość promieni słonecznych. Takie owoce są bardziej wrażliwe na infekcje. Z kolei drzewa o luźnych koronach tzw. ,,przewiewne" są przeważnie w mniejszym stopniu podatne na choroby i atakowane przez szkodniki.

Podstawową zasadą cięcia prześwietlającego jest dopuszczenie światła do najniższych gałęzi. W pierwszej kolejności należy wyciąć tzw. wilki i silnie rosnące pędy w górnej partii korony. Podczas cięcia należy również usuwać porażone pędy, w celu ograniczenia źródeł infekcji. Prawidłowo wykonane cięcie w okresie letnim zmniejsza poniesione nakłady pracy przy cięciu zimowym.

Zabieg cięcia wykonany we wcześniejszym terminie może nie przynieść spodziewanego rezultatu. Natomiast zbyt późne cięcie zwiększa podatność drzew na przemarzanie. U odmian wczesnych cięcie należy rozpocząć już w lipcu. W przypadku odmian średnio wczesnych zabieg ten przeprowadza się w sierpniu (3-4 tygodnie przed zbiorem), zaś zimowych - w sierpniu lub z początkiem września.

Cięcie letnie umożliwia pozyskanie odpowiedniej wielkości owoców typowej dla danej odmiany, w wysokiej jakości – intensywny rumieniec, smak, jędrność oraz. Dodatkowo zabieg ten zapewnia coroczne i regularne owocowanie drzew w sadzie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM