Lepszy wzrost i jakość owoców truskawki z upraw na włóknie kokosowym

Autor: www.sadyogrody.pl/www.freshplaza.com 11 listopada 2017 13:30

Lepszy wzrost i jakość owoców truskawki z upraw na włóknie kokosowym fot. shutterstock.com

Truskawki uprawiane na włóknie kokosowym wyróżniają się lepszym wzrostem oraz wysoką jakością owoców w porównaniu z tradycyjnymi metodami uprawy na glebie. Zostało to potwierdzone przez zespół badaczy w Hiszpanii i opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Scientia Horticulturae – podaje freshplaza.com.

Naukowcy porównali rozwój roślin truskawek w dwóch systemach i terminach uprawy, w celu określenia ich wpływu na wzrost i plonowanie roślin, a także na jakość owoców.

Jak informuje freshplaza.com, prace badawcze wykazały, że truskawki uprawiane w włóknie kokosowym "osiągały lepsze wyniki pod względem plonu owoców na roślinę, masy owoców, jędrności, całkowitej zawartości rozpuszczalnych substancji stałych (ilość cukru), kwasu askorbinowego (witamina C), antocyjanów i związków fenolowych".

Badania przeprowadzono na odmianie 'Sabrina'. Niektóre rośliny umieszczono w włóknie kokosowym, a inne w piaszczystej glebie o niskiej retencji wody i pH 7,21 (nawozy dostarczano wraz z nawadnianiem). Naukowcy określali poziom chlorofilu w liściach, a owoce sortowali pod względem wielkości i koloru zewnętrznego w celu oceny ich jakości.

Włókno kokosowe jest produktem naturalnym, biodegradowalnym. Zaletą tego bezglebowego systemu  uprawy jest również lepsza kontrola w pobieraniu i zatrzymywaniu wody. W serwisie Freshplaza, com czytamy, że ten rodzaj uprawy stosowany jest już na całym świecie, chociaż "produkcja truskawek nadal odbywa się w większości w sposób tradycyjny, wykorzystując chemiczną dezynfekcję gleby. "

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM