KSPCP znaczne obniżyło prognozy zbiorów czarnej porzeczki

Autor: www.sadyogrody.pl / KSPCP 08 lipca 2015 16:05

KSPCP znaczne obniżyło prognozy zbiorów czarnej porzeczki fot. shutterstock.com

Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek (KSPCP), w związku z gwałtownym pogorszeniem się stanu plantacji w Polsce na skutek suszy, postanawia dokonać korekty deklarowanych wielkości produkcji owoców z 98 tys. ton do około 80 tys. ton z tendencją malejącą - podano w oficjalnym oświadczeniu zarządu KSPCP.

Jak podkreśla zarząd, sygnały płynące od producentów z różnych stron kraju o dużych stratach wywołanych wysokimi temperaturami rzędu 32-35 st.C oraz dawno niespotykaną długotrwałą suszą, wytworzyły sytuację dramatyczną dla tysięcy producentów tych owoców w kraju.

- W ostatnich dniach wystąpiły masowe poparzenia i opadanie owoców z krzewów na terenie praktycznie całego kraju wobec czego najprawdopodobniej i ta wielkość produkcji owoców po korekcie może ulec jeszcze znacznemu zmniejszeniu. W opinii wielu doświadczonych producentów procesu tego nie są w stanie powstrzymać ani też zmienić nawet obfite deszcze, na które zresztą brak jest większych nadziei - czytamy w oświadczeniu.

Dodano, że specjaliści z dziedziny gleboznawstwa i zasobów wodnych oceniają, że już ponad 50 proc. obszaru kraju dotknięta jest suszą hydrologiczną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

MULTIMEDIA

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM