KSPCP: Zbiory czarnych porzeczek będą średnio o połowę niższe niż w roku ubiegłym

Autor: www.sadyogrody.pl/KSPCP 05 czerwca 2017 16:02

KSPCP: Zbiory czarnych porzeczek będą średnio o połowę niższe niż w roku ubiegłym fot. shutterstock

Zarząd Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek po zasięgnięciu opinii producentów z różnych regionów kraju szacuje, że plony porzeczek czarnych w Polsce, w 2017 roku będą średnio na poziomie około 50 proc. zbiorów ubiegłorocznych.

Jak informuje zarząd Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnej Porzeczki, główną przyczyną niższej podaży owoców dla przemysłu przetwórczego są uszkodzenia spowodowane niskimi temperaturami w okresie kwitnienia oraz osypywanie się zawiązków na skutek niesprzyjających warunków pogodowych.

Wysokość strat na plantacjach jest zróżnicowana i wynosi od 20 do 80 proc. Większe straty obserwuje się na kwaterach niżej położonych oraz na odmianach wczesnych. Należy podkreślić, że przewidywany spadek produkcji owoców porzeczki czarnej w bieżącym roku jest spowodowany również słabą kondycją krzewów na skutek ograniczonej ochrony, nawożenia i pielęgnacji roślin w poprzednich latach, co wynikało z niskiej opłacalności produkcji oraz złej kondycji finansowej większości gospodarstw zajmujących się uprawą tego gatunku.

Zdaniem KSPCP niskie ceny za wyprodukowane owoce, będą skutkować w najbliższych latach znacznym ograniczeniem produkcji tych wartościowych owoców w Polsce, bez względu na sytuację pogodową.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM