KSPCP: Za producentami porzeczek kolejny nieudany sezon

Autor: www.sadyogrody.pl/KSPCP 04 sierpnia 2016 08:21

KSPCP: Za producentami porzeczek kolejny nieudany sezon Jest to już 4 rok, w którym uzyskiwane przez producentów ceny nie pokrywały kosztów produkcji / fot. shutterstock

Sezon porzeczki czarnej właściwie już się zakończył i nie można go niestety zaliczyć do udanych dla producentów tego gatunku owoców. Jest to już 4 rok w którym uzyskiwane przez producentów ceny nie pokrywały kosztów produkcji - przyznaje zarząd Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnej Porzeczki.

- W roku bieżącym na początku zbiorów oferowane przez przemysł ceny stanowiły około 40 proc.  poniesionych kosztów, a w drugiej połowie spadły do poziomu 21-23 proc. Pomimo wielokrotnych zapowiedzi przedstawicieli Krajowej Unii Producentów Soków o olbrzymich zapasach zarówno soku zagęszczonego jak i mrożonek, wynoszących 70 proc. rocznego zapotrzebowania na ten gatunek owoców, to w zasadzie całość tegorocznej produkcji została skupiona ale niestety w cenach uniemożliwiających w przyszłości uprawę porzeczki czarnej na wynikającej z zapotrzebowania powierzchni i dobrym jakościowo poziomie - czytamy w piśmie KSPCP. 

Według zarządu, po 4-letnim bardzo deficytowym okresie trudno oczekiwać innej reakcji producentów niż likwidacja swoich plantacji. - Przemysł przetwórczy nie zdaje chyba sobie sprawy z tego, że cena 1 kg porzeczki spadła poniżej  ceny 1 kg żyta czy ziemniaków i dalsze używanie argumentów o dużej nadprodukcji tych owoców, co jeżeli nawet ma pewne uzasadnienie (a przecież zjawisko to zostało wywołane przez tenże przemysł w 2011r.), to doprowadzić może  niebawem do dużego deficytu w tym segmencie owoców. Zdaniem KSPCP tegoroczny poziom cen na owoce porzeczki czarniej nie wynikał z nadmiaru surowca na rynku, a raczej z wykorzystania przez przemysł możliwości bezumownego zakupu owoców, bowiem jak zapowiada MRiRW od 1 stycznia 2017r. transakcje  takie nie będą możliwe - przyznają członkowie zarządu.  

- Mamy też wątpliwości, co do prawdziwości corocznie przytaczanych argumentów przy stosowaniu przez przemysł przetwórczy od 4 lat bardzo niskich cen na owoce porzeczki czarnej takich jak: duże zapasy koncentratu i mrożonek; nadprodukcja owoców ( pomimo corocznego zmniejszania areału plantacji); zmiana preferencji konsumentów, a w związku z czym ciągły spadek spożycia soków owocowych - tłumaczą. 

Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek w obecnej sytuacji podejmować będzie zdecydowane działania na rzecz wdrożenia od 1 stycznia 2017r. ustawy o ARR z 10 lipca 2015r. wraz z przepisami uzupełniającymi korzystnymi dla producentów owoców przy przyszłościowym zawieraniu umów na dostawę surowca do przemysłu. - W trosce o produkcję zdrowych, wysokiej jakości owoców oraz równe szanse dla wszystkich producentów żądać tez będziemy bezwzględnego przestrzegania przez podmioty skupujące, przepisów z zakresy bezpieczeństwa żywnościowego - przyznali. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM