KSPCP wskazuje na dramatyczną sytuację plantatorów czarnych porzeczek

Autor: www.sadyogrody.pl 04 lipca 2016 11:25

KSPCP wskazuje na dramatyczną sytuację plantatorów czarnych porzeczek Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnej Porzeczki informuje, że dokonało korekty swoich prognoz zbiorów / fot. shutterstock

Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnej Porzeczki informuje, że dokonało korekty swoich prognoz zbiorów. Z informacji, które otrzymuje od plantatorów, którzy rozpoczęli już zbiory wynika, że plony odmian wczesnych (odmiana Tisel zajmująca 60 proc. powierzchni nasadzeń w Polsce) są na poziomie 40-50 proc. plonów w stosunku do 2015 roku. W opinii stowarzyszenia prognozowany dziesięć dni temu spadek plonów o 35 proc. (w stosunku do poprzedniego sezonu) może wzrosnąć nawet do 50 proc.

- Uważamy, że przyczyną tak znacznego spadku wydajności zbiorów jest susza, która zaczęła się w 2014 roku. Drugą może jeszcze ważniejszą przyczyną tak znacznego zmniejszenia plonowania jest zmniejszenie nakładów na ochronę i nawożenie plantacji. Drastycznie niskie ceny owoców czarnej porzeczki w dwóch poprzednich latach spowodowały, że większość plantatorów z powodu braku środków finansowych nie nawoziła i nie chroniła swoich plantacji, co w konsekwencji w bardzo dużym stopniu przełożyło się na tak duży spadek plonowania – podkreśla Wiesław Błocki w imieniu KSPCP.

Dodaje, że musimy mieć świadomość, że skutki suszy i zaniedbań w ochronie i nawożeniu będą odczuwalne w kolejnych latach. - Proponowane aktualnie ceny zakupu owoców przez zakłady przetwórcze na poziomie 0,60 do 1,00 złoty przy tak niskich plonach mogą wpłynąć na pogorszenie się kondycji uprawy porzeczki czarnej, a to w konsekwencji może doprowadzić do drastycznego załamania produkcji w kolejnych dwóch latach. Uszkodzone suszą i zaniedbane plantacje będą wymagały znacznie większych nakładów finansowych na przywrócenie ich produktywności. Słaba kondycja krzewów czarnej porzeczki może być w przyszłości przyczyną większej wrażliwości na wiosenne przymrozki – podkreśla.

Jak apeluje KSPCP, regres produkcji czarnej porzeczki mogłyby powstrzymać ceny ok. 2 zł/kg. - Cena ta i tak nie pokryła by kosztów produkcji, ale umożliwiła by powstrzymanie pogarszania się stanu plantacji. Brak zrozumienia przez zakłady przetwórcze problemów z jakimi borykają się plantatorzy czarnej porzeczki (10 proc. plantatorów już deklaruje rezygnację z dalszej produkcji) może skutkować w kolejnych latach znacznym deficytem owoców czarnych porzeczek – czytamy w liście Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM