KSPCP: Spadku zbiorów czarnej porzeczki nie rekompensują wyższe ceny owoców

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 10 lipca 2016 15:36

KSPCP: Spadku zbiorów czarnej porzeczki nie rekompensują wyższe ceny owoców Spadki plonów w stosunku do roku ubiegłego sięgają w wielu miejscach powyżej 50 proc., / fot. A.Gwara

- Spadki plonów w stosunku do roku ubiegłego sięgają w wielu miejscach powyżej 50 proc., a mimo to oferowane przez przemysł ceny daleko odbiegają od oczekiwań producentów - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Stanisław Trzonkowski, członek zarządu Krajowego Stwoarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek.

Sezon zbiorów porzeczki właśnie się rozpoczął. - Wczesne odmiany, które w strukturze nasadzeń mają znaczący udział ( między 60-80 proc. w zależności od rejonu kraju) w znacznej części zostały już zebrane - tłumaczy przedstawiciel KSPCP.

 - Tak wysoki spadek plonów, a tym samym wielkości produkcji i podaży owoców, wynika przede wszystkim z tragicznej sytuacji ekonomicznej gospodarstw produkujących ten rodzaj owoców, których w większości nie stać było na właściwą ochronę i nawożenie plantacji. Do tego nałożyła się dotkliwa w wielu rejonach kraju susza, a do niedawna tez fala upałów, która „ zgotowała” cześć owoców na krzewach - przyznaje. 

Stanisław Trzonkowski tłumaczy, że nastroje wśród producentów są bardzo złe i dalsze utrzymywanie niskich cen płaconych producentom przez przemysł spotęguje narastającą zapaść w produkcji tego jakże cenionego do niedawna owocu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM