KSPCP: Porzeczki dobrze przezimowały. Uszkodzenia są jednak nieuniknione

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl 21 kwietnia 2017 08:48

KSPCP: Porzeczki dobrze przezimowały. Uszkodzenia są jednak nieuniknione fot. shutterstock

Pogoda nie rozpieszcza ogrodników. Po fali przymrozków jaka nadciągnęła nad Polskę straty w uprawach owoców i warzyw mogą być znaczne. Jak mówi serwisowi www.sadyogrody.pl  Stanisław Trzonkowski, członek zarządu Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnej Porzeczki, plantacje porzeczek dobrze przezimowały, jednak wiosenne przymrozki mogą spowodować duże uszkodzenia.

- Pomimo wielu sygnałów z różnych części kraju o przemarznięciu pędów niektórych odmian porzeczki, szczególnie czarnej, wydaje się, iż kondycja tych upraw po minionej zimie jest niezła – mówi Trzonkowski.

- Największe niepokoje budzi jednak oddziaływanie ulokowanych nad Polską od 16 kwietnia mas polarnego powietrza z towarzyszącymi im często intensywnymi opadami śniegu, wiatrem i niskimi temperaturami w nocy – przyznaje.

Jak mówi przedstawiciel KSPCP, te niekorzystne zjawiska występują w większości rejonów kraju, a spadki temperatur w nocy, szczególnie w części północnej, północno-wschodniej, wschodniej i południowej kraju osiągały wartości do -9 st C przy gruncie.

- Trudno jednak na tą chwilę ocenić straty, ponieważ na plantacjach zjawiska te ciągle trwają i tak na noc z 19 na 20 kwietnia zapowiadane są kolejne przymrozki. Uszkodzenia są nieuniknione jednak ich zakres plantatorzy będą mogli ocenić po odejściu obecnej fali zimna – podsumował Stanisław Trzonkowski. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM