KSPCP: O ile trzeba zmniejszyć produkcję porzeczek, żeby była opłacalna?

Autor: www.sadyogrody.pl 25 lipca 2015 08:10

KSPCP: O ile trzeba zmniejszyć produkcję porzeczek, żeby była opłacalna? Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnej Porzeczki wystosowało list do Krajowej Unii Producentów Soków oraz Krajowego Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw z zapytaniem o ile powinna się zmniejszyć powierzchnia upraw aby była opłacalna/ fot. shutterstock

Sytuacja plantatorów czarnej porzeczki od kilku lat jest tragiczna. W związku z tym Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnej Porzeczki wystosowało list do Krajowej Unii Producentów Soków oraz Krajowego Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw z zapytaniem o ile powierzchnia upraw powinna zostać zmniejszona aby przemysł przetwórczy mógł stosować takie ceny, aby były opłacalne dla producentów.

Jak pisze w liście Wiesław Błocki, prezes KSPCP, stowarzyszenie rozpoczęło starania o pozyskanie środków finansowych na dopłaty dla producentów zdecydowanych na zmianę profilu produkcji poprzez całkowitą likwidację bądź zmniejszenie wielkości plantacji. – Przez lata koronnym argumentem zakładów przetwórczych, usprawiedliwiającym niskie ceny, była i jest stale powiększająca się powierzchnia nasadzeń porzeczki. W związku z tym prosimy o możliwie szybką odpowiedź na pytanie o ile produkcja czarnej porzeczki powinna być zmniejszona aby proponować ceny opłacalne dla producentów? – alarmuje Bocki.

Prezes zaznacza, że informacja ta jest niezbędna do określenia wielkości powierzchni plantacji i poziomu produkcji owoców w kraju, bezpiecznej dla zachowania równowagi rynkowej, a tym samym stabilizacji cen na owoce porzeczki czarnej.

- Czekamy na odpowiedź do 28 lipca, z uwagi na krótki czas jaki mamy na złożenie do wniosku do MRiRW o pozyskanie środków na zmianę profilu produkcji, przez zdecydowanych na to producentów czarnej porzeczki – pisze Wiesław Błocki.

Jego zdaniem brak odpowiedzi na postawione pytanie będzie rozumiane jako zaprzeczenie istnienia tego zjawiska w Polsce. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM