Kraje unijne są drugim co do wielkości po Chinach producentem gruszek na świecie

Autor: FAMMU/FAPA na podstawie: USDA Attache Reports 22 listopada 2016 11:39

Kraje unijne są drugim co do wielkości po Chinach producentem gruszek na świecie fot. shutterstock

W sezonie 2016/2017 produkcja gruszek oszacowana została przez USDA 2,28 mln ton wobec 2,5 mln ton w poprzednim sezonie. Unijnym liderem w produkcji tych owoców są w zasadzie trzy kraje Włochy, Belgia i Hiszpania, a tegosezonowe zbiory w tych trzech krajach stanowiły około 3/4 całkowitej produkcji - informuje FAMMU/FAPA na podstawie: USDA Attache Reports.

W omawianym sezonie zbiory we Włoszech to około 678,0 tys. ton, w Holandii – ponad 343,0 tys. ton, w Belgii – 323,0 tys. ton oraz w Hiszpanii – niecałe 309,0 tys. ton. W sumie na terenie UE gruszki uprawiane są na powierzchni 113,0 tys. ha, a ponad 40 proc. zbiorów stanowi odmiana Konferencja uprawiania głównie w Belgii i Holandii.

Popularną odmianą jest ponadto Abate Fetel – głównie zbierany we Włoszech oraz portugalska Rocha. W krajach unijnych konsumpcja gruszek uzależniona jest głównie od ich ceny, a owoc ten nie należy do najpopularniejszych – w czołówce plasują się jabłka, pomarańcze i banany. Średnie spożycie  gruszek przypadające na 1 unijnego obywatela kształtuje się mniej więcej na poziomie 4 kg rocznie i od paru lat wykazuje tendencję spadkową. Największym, unijnym konsumentem gruszek są Włosi ze średnią na poziomie nawet 9,4 kg/osobę, a najniższe spożycie ma miejsce na Węgrzech – Słowacji oraz w Polsce i na Litwie z wynikiem niecałych 2 kg. W sumie w sezonie 2016/2017 USDA oszacowała całkowitą, unijną konsumpcję na niecałe 2,02 mln ton.

W przypadku handlu zagranicznego gruszkami zdecydowanie największa wymiana handlowa ma miejsce pomiędzy krajami członkowskimi – w poprzednim sezonie około 900,0 tys. ton było wyeksportowanych pomiędzy tymi krajami, z państw pozaunijnych sprowadzono zaś około 230,0 tys. ton gruszek.

Największe ilości zaimportowano między innymi z RPA- ponad 95,0 tys. ton, Argentyny – 63,4 tys. ton czy niecałe 48,0 tys. ton z Chile. W przypadku eksportu unijnych gruszek do państw trzecich w minionym sezonie była to ilość niecałych 310,0 tys. ton, a największym importerem okazały się być Białoruś z wynikiem 150,0 tys. ton oraz Brazylia – 42,8 tys. ton i Norwegia – ponad 17,0 tys. ton.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM