Kraje UE są drugim po Chinach największym producentem gruszek na świecie

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl za FAMMU/FAPA na podstawie: Attache Reports 10 grudnia 2014 13:51

Kraje UE są drugim po Chinach największym producentem gruszek na świecie fot. shutterstock

Produkcja komercyjna gruszek oszacowana została przez USDA w bieżącym sezonie 2014/2015 we wszystkich krajach unijnych na poziomie 2,25 mln ton i tym samym unijna 28 jest drugim po Chinach największym producentem gruszek na świecie. W pierwszej piątce największych krajów – producentów znajdują się od lat Włochy, Hiszpania, Belgia, Holandia i Portugalia – z tych państw pochodziło w sumie ponad 85% unijnych zbiorów - informuje www.portalspozywczy.pl za FAMMU/FAPA na podstawie: Attache Reports.

Największym producentem są bez wątpienia Włochy z tegosezonowym wynikiem około 707,0 tys. ton gruszek. Gruszki wśród unijnych konsumentów zajmują czwarte miejsce pod względem najchętniej spożywanych owoców – pierwsze są oczywiście jabłka, następnie pomarańcze i banany.

W omawianym sezonie 2014/2015 poziom unijnej konsumpcji gruszek oszacowano na około 2,02 mln ton, a średnio na 1 unijnego obywatela przypada roczne spożycie na poziomie 4 kg, przy czym najwięcej gruszek zjadają Austriacy, Włosi i Portugalczycy – około 9 kg rocznie, a najmniej mieszkańcy nowych państw członkowskich, w tym szczególnie wschodnioeuropejskich – około 2 kg. 

Wielkość importu gruszek z państw trzecich oszacowano w omawianym okresie na około 220,0 tys.
ton, a najwięcej tych owoców sprowadzane jest między innymi z RPA - w poprzednim sezonie było
to ponad 104,0 tys. ton, Argentyny – około 85,0 tys. ton czy Chile – przeszło 44,0 tys. ton.
Największym unijnym importerem są Holandia i Niemcy. W przypadku eksportu gruszek poza
obszar Wspólnoty - to największą wysyłkę prowadzą zarówno Holandia jak i Belgia – i z tych
kierunków eksportowane są przede wszystkim gruszki odmiany Konferencja.

W sezonie 2014/2015 kraje unijne planują wyeksportować do państw trzecich około 270,0 tys. ton to zdecydowanie mniej wobec poprzedniego sezonu na poziomie 470,0 tys. ton. Przyczyny tak drastycznego spadku należy upatrywać w rosyjskim embargo – do tej pory to Rosja była największym rynkiem – odbiorcą dla unijnych gruszek - w poprzednim sezonie skierowano tam aż 260,0 tys. ton tych owoców. Poza Rosją corocznie spore ilości kierowane były także do Brazylii i na Białoruś – po około 55,0 tys. ton.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM