Kostaryka: Spada eksport bananów i ananasów na europejski rynek

Autor: www.sadyogrody.pl/www.freshplaza.com 31 marca 2015 14:16

Kostaryka: Spada eksport bananów i ananasów na europejski rynek www.shutterstock.com

Według informacji PROCOMER w pierwszym kwartale 2015 roku odnotowano spadek wielkości dostaw kostarykańskich bananów o 24 proc., a także ananasów o 15 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Spadek eksportu ananasów jest spowodowany niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi panującymi na Kostaryce. Deszcze i niskie temperatury opóźniły termin sadzenia ananasów w zeszłym roku, co znacznie wpłynęło na wielkość plonów. Warunki pogodowe spowodowały ograniczenie podaży ananasów, a w konsekwencji wzrost cen.

Aktualne ceny kostarykańskich ananasów na europejskim rynku w hurcie osiągnęły poziom 10-13 euro za karton. Z reguły ceny ananasów wynoszą 7-8 euro za karton. Oczekuje się, że eksport ananasów w okresie od maja do września może spaść dodatkowo o 5 proc. (według CANAPEP).

Jak podaje CORBANA spadek wielkości dostaw bananów w pierwszym kwartale 2015 roku również jest spowodowany warunkami pogodowymi. Ulewne deszcze miały znaczny wpływ na dotychczasową produkcję. Przewiduje się jednak, że od kwietnia może nastąpić ożywienie w eksporcie bananów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM