Korzyści z uprawy czereśni pod osłonami

Autor: Bartłomiej Mroziak, sadyogrody.pl 19 stycznia 2015 10:40

Korzyści z uprawy czereśni pod osłonami fot. shutterstock.com

Uprawa czereśni pod osłonami jest sposobem ochrony owoców przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak grad czy deszcz, ale także przed ptakami. Instalacja osłon wiąże się z dużymi kosztami (ok. 100 tys. zł/ha), lecz koszt ten zwraca się po jednym niesprzyjającym sezonie, zakładając iż plon jest obfity, a sad intensywny. 

Grad jest w stanie zniszczyć większość plonu tak samo jak długotrwały deszcz padający przed zbiorami czereśni. Popękane przez deszcz lub grad, a także nadgryzione przez szpaki owoce nadają się tylko na przemysł. Nie wspominając o całkowitym zniszczeniu plonu wskutek ww. czynników.

Istnieją dwa rodzaje osłon: chroniąca przed deszczem folia, a także przed ptakami i gradem - siatka. Siatkę bądź folię montuję się na słupach drewnianych lub betonowych ulokowanych w rzędach drzew. Między słupami rozciągnięty jest drut. Na końcu każdego rzędu w ziemię wbita jest kotwa do której przymocowany jest drut. Rozstaw słupów dla konstrukcji przeciwgradowej wynosi 10 m, a dla przeciwdeszczowej 6-8 m. Istnieje także możliwość zamontowania folii i siatki na jednym rusztowaniu.

Wyróżniamy dwa typy rozłożenia osłon: płaski i daszkowy. W systemie płaskim osłony są zamontowane wysoko nad ziemią, co pozwala na wysokie prowadzenie drzew, zapewnia także szybkie zwijanie i rozwijanie folii. System daszkowy przypomina dach domu z spadkiem nad międzyrzędziami.

Uprawa czereśni pod osłonami w Polsce jest nowością. Przede wszystkim ze względu na duże koszty założenia instalacji. Powodem, dla którego sadownicy decydują się na takie rozwiązania jest wzrost zapotrzebowania na owoce wysokiej jakości. Ponadto osłony pozwalają opóźnić nieco zbiór tym samym uzyskać większą cenę za owoce. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM