Kolorowe maliny. Jaka jest i ich przydatność do produkcji towarowej?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 10 czerwca 2015 14:19

Kolorowe maliny. Jaka jest i ich przydatność do produkcji towarowej? www.shutterstock.com

Oprócz maliny czerwonej coraz częściej wprowadzane są do upraw (również towarowej) polskie odmiany o nietypowej dla tego gatunku barwie owoców.

Odmiana ‘Poranna Rosa’ owocuje na tegorocznych pędach. Spośród innych malin wyróżnia się jasnożółtym wybarwieniem owoców, które są smaczne (deserowe). Jest to odmiana późna - pierwsze owoce można zbierać na początku września. Owoce tej odmiany zachowują trwałość pozbiorczą i są mało podatne na uszkodzenia podczas przechowywania i transportu.

Pomimo, iż odmiana ‘Poranna Rosa’ jest polecana do uprawy amatorskiej, to dzięki dużemu zainteresowaniu zarówno producentów owoców, jak i konsumentów - zaczyna być także wprowadzana do nasadzeń na plantacjach towarowych.

Drugą odmianą, która również zasługuje na rozpowszechnienie w uprawie jest malina owocująca na dwuletnich pędach - ‘Litacz’. Owoce tej odmiany mają czarną barwę z charakterystycznym szarym nalotem. Są średniej wielkości, zwarte, w kształcie zbliżone do kulistych.

‘Litacz’ należy do grupy malin wczesnych – zbiór przypada na koniec czerwca. Owoce łatwo odchodzą od dna kwiatowego, w związku z tym nadają się do mechanicznego zbioru. Maliny zawierają wysoką ilość antocyjanów (743 mg w 100 g owoców), co wskazuje na dużą przydatność tej odmiany do przetwórstwa.

Obie wyżej wymienione odmiany wyselekcjonowano w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Ogrodnictwa w Brzeznej. 'Poranna Rosa' została wpisana do Rejestru Odmian w 2002 roku, natomiast odmiana 'Litacz' w 2012 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM