Kolejne odmiany malin z Brzeznej podbijają zagraniczne rynki

Autor: Gazeta Krakowska 06 kwietnia 2017 16:06

Kolejne odmiany malin z Brzeznej podbijają zagraniczne rynki fot. pixabay.com

Kolejne odmiany malin produkowanych w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Ogrodnictwa w Brzeznej z Małopolski mają szansę stać się hitem eksportowym. Zagraniczne plantacje zawojowała 'Polka'. Teraz czas na 'Laszkę' i 'Radziejową' - pisze "Gazeta Krakowska".

Rynki światowe podbiła już 'Polka', malina owocująca na  jednorocznych pędach. Owoce wytrzymują długo po zbiorze, są duże i jędrne. Krzewy gwarantują wysokie zbiory. 

Z powodu tych zalet jej sprzedaż idzie w miliony. Teraz popularność zyskują jeszcze piękniejsze i trwalsze maliny o nazwie: 'Laszka', 'Radziejowa' i 'Sokolica'. Te maliny owocują na dwuletnich pędach. Na razie testują je krajowi producenci. 

Co warto podkreślić od 1979 do 1995 r. naukowcom z Brzeznej udało się wyselekcjonować tylko dwa gatunki malin. Jedna z nich, o nazwie 'Polka' zawojowała europejskie rynki. Trafiła także do obu Ameryk oraz Australii i Nowej Zelandii. W samej Brzeznej rocznie sprzedaje się kilkaset tysięcy sadzonek tej odmiany maliny. Do tego trzeba doliczyć licencjonowanych sprzedawców na świecie. 

Więcej w "Gazecie Krakowskiej".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM