Kiepska kondycja plantacji truskawek. Jednak straty nie powinny być duże

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 11 maja 2016 10:12

Kiepska kondycja plantacji truskawek. Jednak straty nie powinny być duże Janusz Andziak, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Truskawek/ fot. PTWP

Poprzedni rok był dużą nauką dla plantatorów truskawek. – Producenci chcą inwestować w nawodnienia, okrycia na zimę. Myślę, że po ubiegłym roku dużo więcej plantacji będzie okrywanych na zimę, mimo iż nie była sroga – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Janusz Andziak, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Truskawek (SPT).

Ekspert dodał, że rośliny bez okrywy śnieżnej nie były przygotowane na takie duże wahania temperatury jakie obserwowaliśmy. - Nawet niewielki mróz wpłynął bardzo źle szczególnie na odmiany deserowe. Niektóre z nich zmarzły nawet w 100 proc. – mówi.

- Kondycja jednorocznych plantacji, które były zakładane na koniec sierpnia czy początek września jest kiepska ponieważ rośliny mocno przemarzły. Dochodzą do mnie głosy, że również na Mazowszu plantacje jednoroczne zostały uszkodzone na skutek przymrozków. Sytuacja we wschodniej Polsce i okolicach Czerwińska jest jednak dużo gorsza, a szkody są bardzo rozległe – mówi.

Janusz Andziak dodaje, że na sumaryczną kondycję plantacji wpłynęły również przymrozki wiosenne pod koniec kwietnia. - Jednak wydaje mi się, że nie powinno być dużych strat i nie wpłynie to na ogólne plony – przyznaje.

Jak mówi plantator, powstaje bardzo dużo nowych plantacji truskawek. - Ludzie szukają dodatkowego dochodu i obawiam się, że tych plantacji będzie sukcesywnie przybywało. Jeśli owoce byłyby eksportowane do wszystkich możliwych krajów, wzrost produkcji nie zachwiałby rynkiem, ponieważ – w mojej opinii – jest jeszcze miejsce na rynku na truskawkę deserową – dodaje.

- Jednak jeśli nasze relacje z Federacją Rosyjską będą się tak układały jak do tej pory, to sytuacja może się skomplikować. Jeśli jednak cała produkcja miałaby być rozdysponowana w kraju, to w perspektywie kilku lat wzrost nasadzeń może zachwiać rynkiem -  przestrzega Andziak.

Sytuacja na rynku jabłek w związku z rosyjskim embargiem nie jest optymistyczna. – Obawiam się, że w przypadku truskawek może być podobnie. Przetwórstwo również przymierza się do bardzo niskich cen, ponieważ są zapasy. Przed sezonem jednak dowiemy się ile plantacji przemarzło i jakie będzie zapotrzebowanie – podsumował prezes Stowarzyszenia Plantatorów Truskawek. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM