Kaszëbskô malëna, czyli sposób na sukces

Autor: Albert Katana; www.sadyogrody.pl 30 stycznia 2017 10:40

Kaszëbskô malëna, czyli sposób na sukces fot. shutterstock

Ziemia na Pojezierzu Kaszubskim nie jest żyzna, klimat nie jest łagodny. Przez długi czas żyło się tu biednie, ale kiedy pojawiła się ona - kaszëbskô malëna – los się odmienił. Jak to się stało? – o tym dla serwisu sadyogrody.pl mówi prezes Kaszubskiego Stowarzyszenia Producentów Truskawek, p. Zygmunt Jażdżewski.

Kaszëbskô malëna - truskawka kaszubska – jest produktem zarejestrowanym jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Czym różni się od reszty truskawek na całym świecie? Smakiem, kolorem, wartościami odżywczymi?

Ze względu na warunki dojrzewania truskawkę kaszubską odróżnia od uprawianych w innych regionach większa zawartość cukru w owocach. Wpływ na to ma specyficzny mikroklimat Pojezierza Kaszubskiego, w szczególności występujące tu latem dobowe wahania temperatury - chłodne noce i upalne dnie. Truskawki kaszubskie są słodkie i aromatyczne. Mówi się, że truskawki są afrodyzjakiem. I może coś w tym jest skoro na Kaszubach mamy obfitość truskawek i największy w kraju przyrost naturalny…

Skąd się wzięły truskawki na Kaszubach?

Zdania w tym temacie były nieco podzielone, ale najbardziej wiarygodne źródła wskazały, że prekursorką truskawkarstwa na Kaszubach była rolniczka Helena Gruchała, która pierwszą plantację założyła w miejscowości Długi Kierz na początku XX wieku. Wielkim propagatorem tej produkcji był ówczesny jej proboszcz z parafii Wygoda Łączyńska ks. Anastazy Sadowski. Zachęcał on rolników do zakładania pól truskawkowych, pomagał sprowadzać sadzonki truskawek. Przez 100 lat od założenia pierwszej plantacji pola truskawkowe na Kaszubach rozrastały się i dziś są nieodłącznym elementem tutejszego krajobrazu, zwłaszcza w gminach Chmielno, Stężyca i Sierakowice w powiecie kartuskim.

Jak się uprawia truskawkę kaszubską? Na czym polega specyfika tej uprawy?

Charakterystyczne jest to, że uprawa truskawek od początku czyli od 100 lat opiera się na pracy rąk ludzkich – utrzymanie plantacji, a zwłaszcza zbioru nie da się całkowicie zmechanizować. Wiele na plantacji truskawek wykonuje się ze starannością ręcznie. Charakterystyczne dla naszego regionu jest rozdrobnienie gospodarstw. Nie prowadzi się u nas ekstensywnej uprawy. Pola truskawkowe na Kaszubach rzadko mają powierzchnię większą niż 10 ha. Przy tych niewielkich areałach rolnik jest w stanie dobrze wypielęgnować każdy zagonek truskawkowy, który następnie rodzi dorodne owoce. Wyjątkowe walory smakowe wynikają też z miejsca produkcji. Region ma jeden z najkrótszych w Polsce okresów wegetacji, do tego nachylenie stoków, dobowe wahania temperatury oraz rodzaj gleby wpływają na to, że truskawki dojrzewające w trudnych dla rolnictwa naturalnych warunkach Pojezierza Kaszubskiego, mają wyrazisty smak i wyjątkowo intensywny aromat.  Zasady uprawy truskawek kaszubskich zostały spisane i ujęte w specyfikacji, którą zatwierdziła Komisja Europejska rejestrując kaszëbskô malëna jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Każdy rolnik, który uprawia truskawki na Pojezierzu Kaszubskim zgodnie z tą specyfikacją może przystąpić za pośrednictwem naszego stowarzyszenia do systemu certyfikacji. Daje to prawo używania chronionej nazwy „Truskawka kaszubska”/”Kaszëbskô Malëna” i znaku CHOG, a certyfikat poświadcza oryginalność produktu.

Czy producenci truskawki kaszubskiej mają problemy ze zbytem swoich produktów? Na jakich rynkach sprzedajecie najwięcej – krajowym, czy zagranicznych? Czy chętniej kupowana jest truskawka deserowa czy przemysłowa?

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM