Jest spora szansa na wysokie ceny truskawek w nadchodzącym sezonie

Autor: www.sadyogrody.pl/Agro Nawigator 19 kwietnia 2017 08:19

Jest spora szansa na wysokie ceny truskawek w nadchodzącym sezonie fot. pixabay

Wysoki poziom cen truskawek mrożonych wynikający z niskich zapasów wskazuje na możliwość utrzymania relatywnie wysokich cen truskawek świeżych w 2017 r. - informuje Agro Nawigator banku PKO BP.

Ceny mrożonych truskawek z Polski utrzymują się na wysokim poziomie. - Według Eurostat w styczniu br. były o 11,8 proc. wyższe r/r i najwyższe od 2013 r., biorąc pod uwagę notowania styczniowe. Wzrost cen jest wynikiem zmniejszenia unijnej podaży w 2016 r., głównie w Polsce (największy producent mrożonych truskawek w UE-28) i może sugerować, że truskawki świeże w skupie krajowym
w 2017 r. będą relatywnie drogie na tle średniej w ostatnich 5 latach. W 2016 r. ceny surowca do mrożenia wzrosły o 47% r/r, do 3,90 zł/kg - czytamy w raporcie banku PKO BP. 

Oczekiwania stosunkowo wysokiego poziomu cen wiążą się nie tylko z możliwym niższym poziomem zapasów, ale także potencjalnymi zagrożeniami na rynku pracy. Coraz większym problemem,
 potwierdzanym przez producentów, jest kwestia znalezienia pracowników do zbioru truskawek. Niski poziom bezrobocia (8,2% w marcu wg wstępnych szacunków MRPiPS) oraz perspektywa zniesienia wiz dla Ukraińców w całej UE (6 kwietnia 2017 r. Parlament Europejski poparł bezwizowy ruch dla obywateli Ukrainy) mogą te problemy nasilić. Pozytywnym, z punktu widzenia producentów, aspektem jest możliwość wyłączenia prac sezonowych z obowiązywania minimalnej stawki za godzinę pracy (13 zł), która według wcześniejszej interpretacji MRPiPS miałaby obowiązywać także w rolnictwie.

Ceny truskawek w 2017 r. w skupach uzależnione będą jednak od wielkości krajowej produkcji. - Dotychczas z rynku nie docierały negatywne sygnały o złym przezimowaniu plantacji, niemniej na pierwsze oceny stanu upraw po zimie trzeba będzie poczekać do końca kwietnia (GUS). Zbiory w konkurencyjnych krajach – Hiszpanii i Maroko – nie będą miały prawdopodobnie większego wpływu na zmiany cen w Polsce. Według analiz Foodnews produkcja mrożonych truskawek w Maroko i Hiszpanii (sezon zbiorów już się rozpoczął) może być zbliżona do ubiegłorocznej, podobnie jak ich ceny - informuje Agro Nawigator banku PKO BP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM