Jakość polskiej borówki jest bardzo ceniona na całym świecie (video)

Autor: www.sadyogrody.pl 23 sierpnia 2015 10:33

Jakość polskiej borówki jest bardzo ceniona na całym świecie (video) Ireneusz Komorowski, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej (SPBW)/ fot. Żelazna Studio

- Przy zbiorach borówki wysokiej polscy plantatorzy są bardzo staranni, dbają, żeby owoce wyglądały świeżo, nie miały otarć i uszkodzeń wynikających z samego zbioru. Ta precyzja jest doceniana m.in. przez zagranicznych odbiorców – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Ireneusz Komorowski, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej (SPBW).

W innych krajach nie ma aż takiej staranności przy zbiorze borówki wysokiej jak na polskich plantacjach.

- Owoce te są traktowane jak produkt niemal przemysłowy, zbierane są w duże wiaderka, potem przesypywane i sortowane na maszynach, przez co tracą na świeżości. W Polsce stawiamy na zbiór ręczny. Dlatego zainteresowanie naszymi owocami jest duże – zapewnia Ireneusz Komorowski.

- W Polsce mamy duże, wyspecjalizowane plantacje, gdzie pracują wykształceni w tym kierunku pracownicy. Dzięki temu jesteśmy w stanie sprostać wymaganiom sieci handlowych jeśli chodzi o jakość produktu, nawet tym brytyjskim. Dowodem na to jest fakt, że obecnie borówka polska jest w stanie osiągnąć na światowych giełdach wyższą cenę niż holenderska – dodaje ekspert.   

Polska jest największym plantatorem borówki wysokiej w Unii Europejskiej. W 2012 roku, zbiory wyniosły 12 tys. ton. Europejscy producenci stanowią jedynie 13 proc. łącznej produkcji światowej tego owocu jagodowego, co w 2013 r. wyniosło ok. 56 000 ton. Większość produkowanej w Polsce borówki wysokiej jest eksportowana. Według szacunków eksport sięga nawet do 80-90 proc. produkcji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM