Jakie sady prowadzą Rosjanie?

Autor: www.sadyogrody.pl 20 kwietnia 2015 10:34

Jakie sady prowadzą Rosjanie? fot. PTWP/ŻelaznaStudio

Produkcja jabłek w Rosji jest ciągle zbyt mała by zaspokoić potrzeby krajowego rynku. Zbiera się tam około 1,2 mln ton jabłek, a rozwój tego sektora gospodarki ograniczają wysokie koszty produkcji oraz ciężkie warunki atmosferyczne, takie jak opady gradu czy huragany. Temat rosyjskiego sadownictwa podjął Krzysztof Woźniak podczas konferencji eksportowej AgroFresh.

Sady w Rosji zlokalizowane są w centralnej części kraju w obwodach wołgoradzkim, lipeckim i tambowskim gdzie zbieranych jest około 350-380 tys. ton. Drugim sadowniczym zagłębiem jest południe kraju w Kraju Krasnodarskim i Stawropolskim, gdzie produkuje się około 300-350 tys. ton jabłek.

Całość produkcji sadowniczej wynosi 220 tys. ha, a średnie rosyjskie gospodarstwo posiada 150-300 ha i produkuje od 3000-6000 ton. Sady w Federacji Rosyjskiej są bardzo duże. Zdarza się, że gospodarstwo ma nawet 1000 ha. Plon z hektara w zależności od rozstawy nasadzenia wynosi od 7-35 ton. ha. Kosz produkcji wynosi od 8-14 rubli/kg.

Przechowalnictwo w Rosji nie jest tak rozwinięte jak w Polsce. Tylko 250 tys. ton jabłek zostaje przechowywana do 1 stycznia. Jabłka przechowywane bez aparatury chłodzącej to około 40 proc. obiektów, około 45 proc. są to chłodnie zwykłe, natomiast tylko 15 proc. to chłodnie z KA/ULO.  

Odmiany najczęściej uprawiane przez rosyjskich sadowników to Idared (20 proc.), Reneta Simirienko (15 proc.), Jonagold (15 proc.), Granny Smith (10 proc.), Jonatan (10 proc.), Antonówka (10 proc.).  

Bardzo ciekawym zjawiskiem występującym w rosyjskich uprawach jest duża skrajność. Część z nich to ogromne, nowoczesne sady z systemami nawadniającymi, ochroną przed gradem. Takie sady otrzymują bardzo dobry plon z hektara, za dobrą cenę. Są to sady, których właściciel zatrudnia specjalistę z Europy, aby dbał o produkcję. Dużym zainteresowaniem, mimo sytuacji gospodarczej, cieszą się specjaliści z Polski. Istotna w pracy doradcy jest nie tylko wiedza, ale podejście – czyli to czego brakuje Rosjanom.

Kolejnym rodzajem sadów w Rosji są stare, postsowieckie z areałem od kilkuset do tysiąca hektarów. W tych sadach nie ma nowoczesnych technologii, spotkać można rosyjskie traktory MTZ, własnej produkcji skrzyniopalety, przyczepki, wywrotnice.  

Produkcja jabłek w Rosji jest ciągle zbyt mała by zaspokoić potrzeby rosyjskiego rynku. Państwo importuje 1,35 mln. ton jabłek, jednak ta liczba stale maleje. Eksport tych owoców w Rosji w ogóle nie funkcjonuje. Kraj ten jest zmuszony do importu jabłek z zagranicy, jednak z powodu embarga owoce te  są o 40 proc. droższe.

Bardzo popularna w Rosji jest sprzedaż przydrożna owoców po odsortowaniu - poobijanych, a nawet z oczkami, bardzo często w opakowaniach po cytrusach w cenie 30-40 rubli/kg. Jabłka najwyższej jakości do supermarketów pakowane są w pudełka z logiem firmy, a ich cena sięga nawet 132 ruble/kg.

Polska do momentu wprowadzenia embarga 1 sierpnia 2014 roku była liderem w eksporcie jabłek do Rosji. Eksport ten wyniósł do 1 stycznia do 1 kwietnia 2014 roku 204 848, 31 ton. Rosja stara się być samowystarczalna w produkcji jabłek poprzez dofinansowanie gospodarstw sadowniczych, jednak nim się to stanie muszą importować towar. 

Prognozuje się, że 2015 roku nadal będzie można zaobserwować wzrost cen produktów krajowych oraz importowanych, przy niewielkim wzroście płac. W dalszym ciągu władze Rosji będą próbowały kontrolować ceny. Będzie można zauważyć spadek przychodów przedsiębiorstw z uwagi na osłabienie rubla i wzrostu cen produkcji, wzrost zadłużenia społeczeństwa oraz wysoką inflację. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM