Jakie odmiany derenia jadalnego warto przeznaczyć do nasadzeń?

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 30 października 2016 12:04

Jakie odmiany derenia jadalnego warto przeznaczyć do nasadzeń? Z roku na rok wzrasta zainteresowanie uprawą tego gatunku/ fot. shutterstock.com

Owoce derenia jadalnego stanowią wartościowy surowiec do przetwórstwa. Dlatego też z roku na rok wzrasta zainteresowanie uprawą tego gatunku. Producenci poszukują alternatywy wobec malejącej w ostatnich sezonach rentowności produkcji niektórych owoców. Jakie odmiany warto wybrać do nasadzeń?

Spośród wielu odmian derenia można wyróżnić odmiany wczesne, których owoce dojrzewają w pierwszej połowie sierpnia oraz późne - zbiór w drugiej połowie września. Do nasadzeń warto wybierać odmiany o różnej porze dojrzewania. Ponadto decydując się na uprawę tego gatunku warto uwzględnić średnią masę owocu danej odmiany.

Owoce derenia jadalnego cechują się cierpko-kwaśnym lub słodko-kwaśnym smakiem. W fazie pełnej dojrzałości chętnie są spożywane bezpośrednio po zbiorze. Owoce większości odmian mają ciemnoczerwoną barwę, lecz warto podkreślić, że również duże uznanie zyskały odmiany o owocach żółtych, np. ukraińska odmiana ‘Jantarnyj’, czy bułgarska ‘Flava’.

Ukraińska odmiana ‘Elegantnyj’ należy do najwcześniejszych odmian. Zbiór owoców (masa 5 g) rozpoczyna się w pierwszej połowie sierpnia. Nieco później bo już od połowy sierpnia przypada termin zbioru kolejnej ukraińskiej odmiany – ‘Karałłowyj Marka’. Średnia masa owocu to 5,8 g. Odmiana ta uznawana jest za jedną z najsmaczniejszych ukraińskich odmian i jej owoce polecane są do spozycia jako deserowe. 

Do nasadzeń na plantacje towarowe polecane są również inne ukraińskie odmiany o owocach osiągających masę 7 g – ‘Egzoticznij’ czy ‘Swietljaczok’. Owoce pierwszej z tych odmian dojrzewają na przełomie sierpnia i września, zaś ‘Swietljaczok’ – na początku października. Owoce odmiany ‘Wydubieckij’ (masa 6,5 g) zaczynają dojrzewać w drugiej połowie sierpnia.

Ciekawą propozycją jest austryiacka odmiana derenia jadalnego - ‘Jolico’ (masa owocu 5 g), której termin dojrzewania przypada na przełom września i października. 

Spośród polskich odmian na początku sierpnia zaczynają dojrzewać owoce derenia ‘Kresowiak’ (masa 2,8 g), a następnie odmiana ‘Juliusz’ (druga połowa sierpnia). Owoce ‘Dublany’ osiągają dojrzałość na przełomie sierpnia i września. Zbiory większości odmian, tj. ‘Bolestraszycki’, ‘Paczoski’, ‘Raciborski’, ‘Słowianin’, ‘Szafer’ przypadają najczęściej na pierwszą połowę września, w zależności od warunków pogodowych.

Odmiana ‘Bolestraszycki’ i ‘Dublany’ charakteryzuje się największymi owocami (3,3 g), a pozostałe z wyżej wymienionych osiągają masę 3 g. Na drugą połowę września przypada termin dojrzewania odmian – ‘Florianka’ (masa owocu 3,4 g) i ‘Podolski’ (3,1 g). 

Prace hodowlane, których celem jest uzyskanie nowych odmian, o większych owocach i określonym kształcie, prowadzone są również w innych krajach Europy, tj. Ukraina, Słowacja, Bułgaria, Serbia, Jugosławia, Austria i Niemcy. W Polsce na terenie Arboretum w Bolestraszycach zgromadzono kolekcję odmian derenia jadalnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM