Jakie czynniki warunkują skuteczne zapylenie kwiatów moreli?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 04 maja 2015 10:07

Jakie czynniki warunkują skuteczne zapylenie kwiatów moreli? www.shutterstock.com

- Prawidłowe zapylenie kwiatów w znacznym stopniu wpływa na wysokie plonowanie moreli. Wybierając odmiany obcopylne należy zapewnić im odpowiednią ilość zapylaczy - mówił dr Mirosław Sitarek z Instytutu Ogrodnictwa, podczas VII Spotkania Producentów Brzoskwiń i Moreli w Sandomierzu.

- Pod wpływem niskiej temperatury zimą drzewa morelowe przechodzą w stan spoczynku wymuszonego (względnego). Przy wzroście temperatury powyżej 3 st.C morele rozpoczynają procesy rozwoju. Każdy spadek temperatury (po okresach ociepleń) prowadzi do uszkodzeń pąków kwiatowych, przemarzania pędów, a także wymarzania całych drzew - powiedział dr Sitarek.

Podkreślił, że regeneracja uszkodzeń mrozowych u moreli przebiega znacznie trudniej niż u brzoskwiń.

- Działanie zmiennej temperatury wczesną wiosną jest przyczyną uszkodzeń pąków i kwiatów. W fazie nabrzmiewania pąków przemarznięcie słupków następuje w temperaturze od -5,6 st.C do -12,8 st.C, natomiast w pełni kwitnienia od -2,8 st.C do -5,6 st.C - mówił prelegent. Dodał, że młode zawiązki owoców są bardziej podatne na przymrozki niż kwiaty, przemarzają w temperaturze od -2,2 st.C do 3,9 st.C.

Drzewa moreli (oprócz leszczyny) najwcześniej rozpoczynają kwitnienie. - W Polsce centralnej kwitnienie moreli przypada przeważnie na drugą dekadę kwietnia - oznajmił dr Mirosław Sitarek. Najwcześniej kwitną odmiany, tj. 'Bergarouge', 'Harcot', 'Early Blush', 'Wczesna z Morden', natomiast najpóźniej - 'Robada', 'Harostar', 'Somo' oraz 'Sirena'.

- Istotne jest, aby owady zapylające (pszczoły, trzmiele, muchówki) przeniosły na znamię słupka jak największą liczbę ziaren pyłku, co znacznie zwiększy prawdopodobieństwo skutecznego zapłodnienia i zawiązania większej ilości owoców - dodał prelegent.

- Znaczna część uprawianych w sadach odmian moreli jest obcopłodna lub tylko częściowo samopłodna. Dlatego ich plonowanie uwarunkowane jest od obecności innej odmiany (zapylacza) – mówił dr Sitarek z Instytutu Ogrodnictwa.

'Early Orange' powinno się sadzić razem z odmianami 'Harcot', 'Sirena', 'Taja', 'Wczesna z Morden'. Z kolei 'Early Blush' dobrze owocuje w towarzystwie odmiany 'Harcot', a także 'Wczesna z Morden'. Dla odmian 'Harcot' i 'Miodowa' zapylaczem mogą być 'Early Orange' i 'Somo'. Natomiast dla odmian 'Wczesna z Morden' i 'Taja' dobrymi zapylaczami są - 'Harcot' i 'Early Orange'.

Zaznaczył, że nie dla wszystkich uprawianych odmian moreli znane są zapylacze. - Z prowadzonych badań wynika, że do uniwersalnych zapylaczy dla odmian wczesnych należą 'Early Orange', 'Harcot', natomiast dla odmian późnych 'Somo' – mówił dr Sitarek. Dodał, że kwitnienie zapylacza powinno przynajmniej w 70 proc. pokrywać się z odmianą podstawową.

- Dla odmian moreli wybitnie obcopłodnych należy sadzić dwa zapylacze. Jeden o wcześniejszej porze kwitnienia (1-2 dni) od odmiany podstawowej, natomiast drugi o terminie późniejszym - poinformował prelegent.

Zawiązywanie owoców u odmian podstawowych jest mniejsze wraz z odległością od zapylacza. - W badaniach stwierdzono, że nawet w przypadku moreli odmian uprawianych w najbliższej odległości od odmiany zapylającej, większa ilość owoców znajduje się od strony zapylacza – powiedział przedstawiciel Instytutu Ogrodnictwa. Dodał, że odmiany zapylające stanowią przeważnie 8-10 proc. wszystkich drzew w sadzie.

Zdaniem dr Sitarka przy punktowym rozmieszczeniu zapylaczy w rzędach, odległość między nimi nie powinna być większa niż 20-25 m. Oznacza to, że przy najczęściej stosowanej odległości pomiędzy drzewami moreli w sadach wynoszącej około 3 m, odmiana zapylająca powinna być sadzona co 7-8 drzew.

- W przypadku odmian obcopłodnych można uwzględnić dwa zapylacze – jeden rozmieszczony punktowo, zaś drugi rzędowo. Natomiast u odmian samopłodnych zapylacze mogą być zlokalizowane rzędowo w różnych proporcjach - zalecił dr Mirosław Sitarek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM