Jakie czynniki utrudniają uprawę czereśni?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 16 września 2015 10:15

Jakie czynniki utrudniają uprawę czereśni? W Polsce widoczny jest bardzo intensywny rozwój technologii upraw czereśni/ fot. sadyogrody.pl

- Producenci czereśni doskonale zdają sobie sprawę z cech tego gatunku utrudniających uprawę. Podstawową cechą czereśni jest specyficzny i bardzo silny wzrost drzew, oraz ich bardzo duża wrażliwość na czynniki środowiskowe – powiedziała dr Halina Morgaś, z Instytutu Ogrodnictwa, podczas szkolenia z zakresu cięcia i uprawy drzew czereśni.

Jak przyznała dr Morgaś czereśnia ze wszystkich drzew uprawianych w naszych warunkach klimatycznych jest najbardziej wrażliwa na wszystkie niedogodności środowiskowe. - System korzeniowy czereśni jest wrażliwy na problemy z jakością gleby oraz jej strukturą. Bardzo intensywnie rozwijające się korzenie wymagają do wszystkich procesów metabolicznych swobodnego dopływu powietrza. Jeżeli są jakieś kłopoty to natychmiast odbija się to na części nadziemnej – mówiła.

- Bardzo istotnym czynnikiem jeżeli chodzi o plonowanie drzew jest temperatura powietrza w okresie wiosennym. Czereśnia wydaje się po moreli drugim gatunkiem najbardziej zagrożonym jeżeli chodzi o uszkodzenia przymrozkowe. W sadach zwłaszcza w ostatnim czasie stosowane są specjalne urządzenia, które pozwalają już intensyfikować uprawę czereśni – oznajmiła dr Halina Morgaś.

- Właściwie w każdej fazie rozwoju czereśni możemy oczekiwać, że nawet niewielkie zachwianie optymalnego układu warunków zewnętrznych spowoduje problemy dotyczące wielkości plonowania i jakości owoców – dodała.

Według dr Morgaś w uprawie czereśni wszystkie zabiegi agrotechniczne muszą być wykonywane na najwyższym poziomie. Poczynając od wyboru odpowiedniego stanowiska, jak również do zapewnienia w sadzie owadów zapylających. – Jak wiemy obecność owadów podnosi plonowanie nawet o 30 proc. Zwłaszcza w takie lata jak w tym roku, przy utrzymującym się okresie chłodów tuż po kwitnieniu obecność owadów zapylających ma ogromne znaczenie – zaznaczyła ekspertka.

- Ważnym czynnikiem, który będzie decydował o tym ile owoców i jakiej jakości zbierzemy jest optymalne nawożenie oraz właściwe formowanie, czyli kształt korony, termin i sposób cięcia z uwzględnieniem do wymagań danej odmiany – powiedziała dr Morgaś. Dodała, że odmiany (zwłaszcza te nowe), których nasadzenia są jeszcze niewielkie różnią się typem wzrostu.

Dzięki postępowi prac hodowlanych zarówno na świecie, jak również w Polsce widoczny jest bardzo intensywny rozwój technologii upraw czereśni. - Wydaje się, że gatunek tak podobnie jak swego czasu jabłoń przechodzi rewolucyjne zmiany w systemie produkcji, a wiążą się one głównie z gęstością sadzenia, formowaniem koron oraz ze sposobem cięcia pędów – mówiła dr Halina Morgaś.

- Przy podkładkach karłowych typu Gisela5 optymalna odległość sadzenia wynosi 4-4,5 m w zależności od odmiany. Podkładki karłowe umożliwiają intensyfikację produkcji, a przede wszystkim gęste sadzenie drzew. Znacznie również przyspieszają wchodzenie drzew w okres owocowania, gdyż już w 3 roku od posadzenia można liczyć na pierwsze, w miarę znaczące plony – oznajmiła prelegentka.

Zdaniem dr Morgaś drzewa na podkładkach karłowych są łatwiejsze w obsłudze jeśli chodzi o łatwość wykonania zabiegów agrotechnicznych. - Zdecydowanie łatwiej jest takie drzewa chronić przed chorobami i szkodnikami (efektywność opryskiwania). Jednak z podkładkami karłowymi wiąże się problem, a mianowicie przedwczesne starzenie się czereśni – dodała.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM