Jak zabezpieczyć plantację truskawek przed zimą?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 08 października 2015 11:02

Jak zabezpieczyć plantację truskawek przed zimą? Plantacje truskawek powinno się zabezpieczać w momencie, gdy rośliny przeszły w stan spoczynku zimowego/ fot. shutterstock.com

Sadzonki truskawek są wrażliwe na działanie ujemnych temperatur. W szczególności przemarzają podczas mroźnych, bezśnieżnych zim. Skutecznym sposobem zabezpieczania truskawek przed przemarznięciem jest nakrywanie roślin będących w stanie spoczynku zimowego, m.in. agrowłókniną, bądź folią perforowaną.

Uszkodzeniom na skutek działania niskich temperatur narażone są nie tylko części nadziemne rośliny, ale również korzenie. Szczególne niebezpieczne są silne mrozy przy braku okrywy śnieżnej. Odmiany właściwie nawożone, jak również chronione przed chorobami i szkodnikami w mniejszym stopniu są podatne na uszkodzenia w wyniku niskiej temperatury.

Ryzyko wystąpienia uszkodzeń mrozowych w pewnym stopniu można ograniczyć wybierając do uprawy odmiany wytrzymałe na mróz - 'Senga Sengana', 'Dukat', 'Elkat', 'Kama', 'Kent'. Natomiast podatne na przemarzanie są truskawki, m.in. 'Camarosa', 'Darselect', oraz 'Elsanta'.

Obecnie większość producentów decyduje się na zabezpieczanie swoich plantacji, co w znacznym stopniu pozwala ograniczyć straty na skutek przemarznięcia. Stosowanie okryć wskazane jest przede wszystkim w rejonach, gdzie występują surowe zimy, a także przy uprawie odmian wrażliwych na działanie niskich temperatur.

Plantacje truskawek powinno się zabezpieczać w momencie, gdy rośliny przeszły w stan spoczynku zimowego (po pierwszych przymrozkach). Okrycia warto stosować w uprawach polowych, jak również pod osłonami – w przypadku, gdy folia z tuneli zimą jest zdejmowana. Zabezpieczenia pozostają do końca lutego, a nawet do marca, w zależności od warunków pogodowych.

Truskawki w okresie zimowym można zabezpieczać agrowłókniną Pegas Agro (grubość 23 g/m2). Ten sposób chroni rośliny przed przymrozkami i mrozem, a także niekorzystnym działaniem silnych wiatrów w ciągu zimy. W kolejnym roku uprawy osłonięte sadzonki zwykle lepiej plonują i wydają owoce lepszej jakości.

- Poprzez stosowanie agrowłókniny otrzymujemy przyspieszenie owocowania. Okrycie plantacji jesienią wpływa na lepsze ukorzenianie się roślin i wiązanie pąków kwiatowych. Przy prawidłowym użytkowaniu i przechowywaniu agrowłókninę można stosować wielokrotnie, przez kilka sezonów - podaje firma Agrimpex.

Niektórzy plantatorzy, w celu zabezpieczania upraw truskawek przed zimą stosują również folię perforowaną, która zarówno chroni sadzonki przed przemarzaniem, jak również przyspiesza ich wzrost i plonowanie w kolejnym roku. 

Truskawki można również chronić przed mrozem poprzez przykrycie sadzonek warstwą słomy. Metoda ta jest obecnie rzadziej stosowana (na niewielkich plantacjach), z uwagi na większe nakłady pracy i koszty. Ponadto słoma często jest zwiewana z upraw przez wiatr. Stwarza również większe ryzyko porażania roślin przez niektóre choroby. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM