Jak ukształtują się ceny malin w bieżącym sezonie?

Autor: www.sadyogrody.pl 12 lipca 2017 09:50

Jak ukształtują się ceny malin w bieżącym sezonie? fot. shutterstock

Ubiegłoroczny wysoki poziom zbiorów malin (+65 proc. r/r), po znaczącym spadku w 2015 r. (-37 proc. r/r), pozwolił na odbudowanie zapasów mrożonek z malin. To poskutkowało spadkiem cen na rynku europejskim - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, ekspert ds. analiz rynku rolno-spożywczego banku PKO BP.

Maliny mrożone w pierwszym kwartale 2017 roku były przeciętnie o 49 proc. tańsze r/r. To przed sezonem oznaczało, że nie będą wsparciem dla cen owoców w skupach w 2017 r.

- Nie do końca wiadomo jak ukształtują się zbiory malin w kraju, które będą miały decydujący wpływ na ich ceny. Przymrozki w kwietniu i maju mogły negatywnie wpłynąć na kondycję upraw, niemniej malin nie wskazywało się w grupie roślin które ucierpiały najbardziej wskutek niekorzystnych uwarunkowań. Na prognozy zbiorów należy poczekać, szczególnie malin jesiennych - przyznaje ekspert. 

Niekorzystne uwarunkowania pogodowe mogły mieć wpływ na zbiory w Serbii, która jest głównym konkurentem Polski w dostawach na rynek unijny. - Ceny malin w skupach serbskich na początku tegorocznego sezonu były niższe niż przed rokiem (za Foodnews). W Polsce z nieoficjalnych jak do tej pory informacji wynika, że sezon również zaczął się cenami niższymi niż przed rokiem - mówi. 

Ceny skupu w 2016 r. były o 35 proc. niższe r/r (4,98 zł/kg za IERiGŻ-PIB) jednak były relatywnie wysokie (+22 proc. w relacji do średniej w latach 2012-2014).

- Nieco inna tendencja kształtuje się na rynkach hurtowych, gdzie w pierwszym tygodniu lipca ceny malin były wyższe w porównaniu do zeszłego roku (+7 proc. r/r, Bronisze) - tłumaczy Dziwulski. 

Według niego, ceny mrożonych malin z Serbii wzrastają od początku sezonu co może sugerować również wzrosty cen w skupach. - Niemniej dalszy poziom cen uzależniony będzie od podaży owoców a ta w dużej mierze od kształtowania się warunków pogodowych w kolejnych tygodniach - podsumował ekspert banku PKO BP. 

Przeczytaj również: Spadły ceny malin w hurcie. Wahają się między 8-18 zł/kg

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM