PARTNER SERWISU

Jak prowadzić sad wiśniowy, aby poprawić opłacalność produkcji?

Autor: www.sadyogrody.pl 26 stycznia 2016 10:01

Jak prowadzić sad wiśniowy, aby poprawić opłacalność produkcji? Największy udział w polskich sadach towarowych przypada na odmianę ‘Łutówka’ / fot. shutterstock.com

- W ostatnich latach opłacalność prowadzenia sadów wiśniowych poddawana jest znacznym wahaniom. Decydującym powodem malejącej rentowności są niskie ceny skupu, często nie pokrywające kosztów produkcji. Warto, aby producenci utrzymywali sad w zdolności do owocowania również przez lata słabej koniunktury – mówił dr Mirosław Sitarek z Instytutu Ogrodnictwa, podczas XII Międzynarodowych Targów Agrotechniki Sadowniczej FruitPRO.

- Według szacunków w krajach europejskich zapotrzebowanie na owoce tego gatunku nie jest duże, bowiem wynosi około 250-300 tys. ton rocznie. Z uwagi na korzystniejsze warunki atmosferyczne zbiór wiśni na Węgrzech czy w Rumunii przeprowadza się we wcześniejszym terminie niż w naszym kraju. Warto pamiętać, że krajowa produkcja tych owoców stanowi jedynie uzupełnienie zapotrzebowania rynków europejskich – mówił dr Mirosław Sitarek.

Największy udział w polskich sadach towarowych przypada na odmianę ‘Łutówka’ (70-80 proc.), zaś na mniejszych areałach uprawiane są wiśnie ‘Nefris’, ‘Northstar’, ‘Kelleris 16’. – ‘Łutówka’ to odmiana dobrze przystosowana do warunków klimatycznych panujących w naszym kraju. Wiosenne przymrozki powodują niewielkie uszkodzenia, ze względu na późne kwitnienie drzew, co umożliwia niezawodne i obfite owocowanie drzew – powiedział ekspert.

- Owoce tej odmiany przede wszystkim kierowane są do przetwórstwa. ‘Łutówka’ wyróżnia się późnym terminem dojrzewania owoców, w związku tym istnieje potrzeba sadzenia wczesnych odmian, co umożliwi wydłużenie podaży wiśni na rynku. Ciekawą propozycję stanowią węgierskie odmiany, tj. ‘Debreceni Bötermo’, ‘Erdi Bötermo’, ‘Groniasta z Ujfehertoi’, ‘Pandy 103’ – zaznaczył.

Dodał, że wiśnie szczepione są na siewkach czereśni ptasiej i antypki ('Piast' i 'Popiel'). Przy czym czereśnia ptasia zalecana jest dla najpopularniejszej odmiany ‘Łutówka’ i jest powszechnie wykorzystywana na południu Polski. Natomiast antypka rozpowszechniona jest w środkowych i północnych rejonach kraju. Podkładka ta lepiej toleruje gleby lekkie, przepuszczalne, a także cechuje się większą wytrzymałością na mróz niż czereśnia ptasia – mówił prelegent.

- Starsze nasadzenia prowadzone są głównie metodą tradycyjną. W sadach owocujących stosuje się cięcie prześwietlające, w celu usunięcia nadmiaru pędów. Znacznie większej wiedzy wymaga jednak produkcja wiśni w sadach wrzecionowych. W przypadku takiego typu korony wymagane jest, aby dolne konary były dłuższe i grubsze niż górne, co zapewnia dobre doświetlanie korony – mówił dr Sitarek.

Podkreślił, że do zbioru kombajnowego konieczne jest formowanie korony osiowej i utrzymywanie określonych rozmiarów drzewa. - Pędy owoconośne są systematycznie wycinane, co 2-3 lata. Należy pamiętać, że zakup kombajnu uzasadniony jest na dużych plantacjach (kilkunastohektarowych). W sadach z koroną wrzecionową, a także w przypadku kombajnowego zbioru owoców można uzyskać podobny plon, wynoszący około 15-20 t/ha - dodał.

Tekst powstał na podstawie materiałów zebranych podczas XII Międzynarodowych Targów Agrotechniki Sadowniczej FruitPRO.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

PARTNER SERWISU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM