Jak prowadzić sad wiśniowy, aby poprawić opłacalność produkcji?

Autor: www.sadyogrody.pl 26 stycznia 2016 10:01

Jak prowadzić sad wiśniowy, aby poprawić opłacalność produkcji? Największy udział w polskich sadach towarowych przypada na odmianę ‘Łutówka’ / fot. shutterstock.com

- W ostatnich latach opłacalność prowadzenia sadów wiśniowych poddawana jest znacznym wahaniom. Decydującym powodem malejącej rentowności są niskie ceny skupu, często nie pokrywające kosztów produkcji. Warto, aby producenci utrzymywali sad w zdolności do owocowania również przez lata słabej koniunktury – mówił dr Mirosław Sitarek z Instytutu Ogrodnictwa, podczas XII Międzynarodowych Targów Agrotechniki Sadowniczej FruitPRO.

- Według szacunków w krajach europejskich zapotrzebowanie na owoce tego gatunku nie jest duże, bowiem wynosi około 250-300 tys. ton rocznie. Z uwagi na korzystniejsze warunki atmosferyczne zbiór wiśni na Węgrzech czy w Rumunii przeprowadza się we wcześniejszym terminie niż w naszym kraju. Warto pamiętać, że krajowa produkcja tych owoców stanowi jedynie uzupełnienie zapotrzebowania rynków europejskich – mówił dr Mirosław Sitarek.

Największy udział w polskich sadach towarowych przypada na odmianę ‘Łutówka’ (70-80 proc.), zaś na mniejszych areałach uprawiane są wiśnie ‘Nefris’, ‘Northstar’, ‘Kelleris 16’. – ‘Łutówka’ to odmiana dobrze przystosowana do warunków klimatycznych panujących w naszym kraju. Wiosenne przymrozki powodują niewielkie uszkodzenia, ze względu na późne kwitnienie drzew, co umożliwia niezawodne i obfite owocowanie drzew – powiedział ekspert.

- Owoce tej odmiany przede wszystkim kierowane są do przetwórstwa. ‘Łutówka’ wyróżnia się późnym terminem dojrzewania owoców, w związku tym istnieje potrzeba sadzenia wczesnych odmian, co umożliwi wydłużenie podaży wiśni na rynku. Ciekawą propozycję stanowią węgierskie odmiany, tj. ‘Debreceni Bötermo’, ‘Erdi Bötermo’, ‘Groniasta z Ujfehertoi’, ‘Pandy 103’ – zaznaczył.

Dodał, że wiśnie szczepione są na siewkach czereśni ptasiej i antypki ('Piast' i 'Popiel'). Przy czym czereśnia ptasia zalecana jest dla najpopularniejszej odmiany ‘Łutówka’ i jest powszechnie wykorzystywana na południu Polski. Natomiast antypka rozpowszechniona jest w środkowych i północnych rejonach kraju. Podkładka ta lepiej toleruje gleby lekkie, przepuszczalne, a także cechuje się większą wytrzymałością na mróz niż czereśnia ptasia – mówił prelegent.

- Starsze nasadzenia prowadzone są głównie metodą tradycyjną. W sadach owocujących stosuje się cięcie prześwietlające, w celu usunięcia nadmiaru pędów. Znacznie większej wiedzy wymaga jednak produkcja wiśni w sadach wrzecionowych. W przypadku takiego typu korony wymagane jest, aby dolne konary były dłuższe i grubsze niż górne, co zapewnia dobre doświetlanie korony – mówił dr Sitarek.

Podkreślił, że do zbioru kombajnowego konieczne jest formowanie korony osiowej i utrzymywanie określonych rozmiarów drzewa. - Pędy owoconośne są systematycznie wycinane, co 2-3 lata. Należy pamiętać, że zakup kombajnu uzasadniony jest na dużych plantacjach (kilkunastohektarowych). W sadach z koroną wrzecionową, a także w przypadku kombajnowego zbioru owoców można uzyskać podobny plon, wynoszący około 15-20 t/ha - dodał.

Tekst powstał na podstawie materiałów zebranych podczas XII Międzynarodowych Targów Agrotechniki Sadowniczej FruitPRO.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM