Jagody kamczackie wyprą borówki? Ich uprawa jest prosta i niewymagająca (zdjęcia)

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 18 stycznia 2017 09:32

- Uprawiam jagodę kamczacką od 2001 roku, czyli już 16 lat. Do założenia plantacji skłoniło mnie pragnienie wygody. Przez dłuższy czas zajmowałem się uprawą malin, z którą wiąże się dużo stresów i obowiązków - ludzie, opryski, pogoda, trwająca wiele dni codzienna sprzedaż. Chciałem, by nowa uprawa była pozbawiona tych niedogodności jakie wiązały się z produkcją malin. Szukałem i znalazłem jagodę kamczacką spełniającą moje oczekiwania – mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Marek Burmistrz, plantator jagody kamczackiej oraz szkółkarz.

Produkcja jagody kamczackiej jest prosta i niewymagająca. - Uprawiałem jagodę metodą ekologiczną (bez chemii, a nawet bez nawożenia na ziemi trzeciej klasy) przez 10 lat. Nawet amator może produkować jagodę kamczacką. Oczywiście plantację musimy doglądać, bo w różnych regionach Polski są różne warunki i nasilenie różnych szkodników, np. pędraków, które mogą uszkodzić korzenie. Uprawa jagody nie sprawia trudności, ale oczywiście trzeba zachować podstawowe procedury przy przygotowaniu pola (odpowiednie stanowisko, zbadanie zasobności gleby, uzupełnienie składników odżywczych, głęboka orka, itd.), jak i podczas wzrostu krzewów (pielenie, podlewanie - w razie konieczności, przycinanie, itp.) - wylicza plantator. 

Jak tłumaczy, koszt założenia plantacji jest uzależniony jest od tego czy ma być przeznaczona wyłącznie pod zbiór ręczy (w to w chodzi też otrząsanie ręczne), czy ma to być plantacja przeznaczona pod zbiór mechaniczny (zbiór ręczy czy otrząsanie ręczne też jest tu możliwe).

- Pod zbiór ręczy zalecam rozstaw co 3 m rząd od rzędu, a w rzędzie co 2 m (w przypadku polskich odmian). Przy takim rozstawie na 1 hektar potrzeba 1500 sadzonek. Cena za sadzonkę kształtuje się w granicach około 4 zł czyli przybliżony koszt wynosi  6000 zł. Można też nabyć sadzonki jednoroczne w multiplacie, które są o połowę tańsze - przyznaje Marek Burmistrz. 

- Pod zbiór maszynowy polecam rozstaw 4m rząd od rzędu a w rzędzie co 0,7 m. W tym wypadku ilość sadzonek na 1 hektar wyniesie w przybliżeniu 3088 szt. Zatem koszt sadzonek to 12 352 zł. W zależności od warunków i sposobu założenia plantacji do wydatków związanych z sadzonkami może dojść koszt ogrodzenia lub nawadniania, zakup agrotkaniny czy siatki chroniącej przed ptakami - tłumaczy. 

- U mnie ptaki nie atakują plantacji, ale w innych regionach Polski gdzie panują specyficzne warunki np. ptaki nie mają innego pokarmu, takiego jak np. wczesne czereśnie może się zdarzyć, że jak przetrzyma się dłużej owoce na krzewie, zrobią się słodkie i ptaki je zjedzą. Można też zbierać mniej dojrzałe owoce i ptaki nie będą robić potencjalnych  szkód - mówi Marek Burmistrz. 

Według niego, to zakup sadzonek jest podstawowym wydatkiem natomiast kwota reszty udoskonalającej plantacje jest brana pod uwagę przy specyficznych warunkach. - Dodam jeszcze, że Polskie odmiany można sobie rozmnażać gdyż nie posiadają licencji a więc można tanim kosztem zwiększać powierzchnie uprawy. Warto również dodać, że jagoda nie jest wrażliwa na warunki atmosferyczne i rośnie począwszy od gór aż po morze - przyznaje plantator i szkółkarz. 

Uprawa jagody jest bardzo opłacalna. - Cena za 1 kg wynosi 16 zł. Z 1 hektara zbierze się minimum od 3 do 5-6 ton, co daje przy tej cenie i nawet minimalnym zbiorze (3 tony) 48 000 zł z 1 hektara. Obecnie owoce jagody kamczackie są przeznaczone na eksport - dodaje. 

Marek Burmistrz przyznaje, że jagoda kamczacka cieszy się coraz większą popularnością ze względu na cenę owoców, wczesny zbiór, łatwość uprawy, jak i świadomość niesamowitych właściwości odżywczych.

- Borówka amerykańska jest dobrym owocem i ma swoje miejsce, ale jagoda kamczacka podbije rynek głównie dzięki temu, że jej owoce są o wiele zdrowsze i nadają się do przetwórstwa. W krajach, gdzie zdrowa żywność jest ceniona, jagoda kamczacka na pewno wybije się na pierwsze miejsce. Ze względu na to, że owoce jagody kamczackiej dają piękny kolor, a niektóre odmiany mają bardzo wysoki poziom cukru to producenci wina tez się nią zainteresują. Mój znajomy zrobił z owoców jagody wino i był zachwycony! Przemysł spożywczy, farmaceutyczny, zielarski, alkoholowy, itp. to pewni odbiory którzy jeszcze nie wiedzą, że jagoda kamczacka istnieje ale gdy to nastąpi to potrzebne będą gigantyczne ilości jagód - podsumował Marek Burmistrz. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM