Jagoda kamczacka – przyszłościowy gatunek do nasadzeń towarowych

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 01 lutego 2016 16:01

Jagoda kamczacka – przyszłościowy gatunek do nasadzeń towarowych Okres dojrzewania owoców jagody kamczackiej trwa od 30 do 42 dni/ fot. shutterstock.com

- Owoce jagody kamczackiej można pozyskiwać bardzo wcześnie w sezonie wegetacyjnym, bowiem niektóre odmiany dojrzewają w połowie maja, nawet do 10-14 dni przed pierwszymi odmianami truskawek, co dodatkowo przemawia za rozpoczęciem uprawy tego gatunku – mówiła dr hab. Iwona Szot, z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, podczas XII Międzynarodowych Targów Agrotechniki Sadowniczej FruitPRO.

- Okres dojrzewania owoców jagody kamczackiej trwa od 30 do 42 dni, aczkolwiek poszczególne odmiany różnią się terminem kwitnienia i okresem zbioru. W warunkach klimatycznych Polski podaż świeżych jagód na rynek przypada w połowie maja aż do końca czerwca. W zależności od odmiany owoce mogą być owalne, walcowato-eliptyczne, bądź kubkowate – mówiła dr Iwona Szot.

Dodała, że w polskich szkółkach dostępne są już odmiany hodowli polskiej, ale także rosyjskiej i kanadyjskiej. - Podczas selekcji nowych odmian przede wszystkim zwracana jest uwaga na odporność na choroby, pokrój krzewu, równomierność dojrzewania owoców, a także ich wysoką jakość. Hodowcy kanadyjscy obiecują, że pod koniec 2016 roku będą dostępne również odmiany o przeciętnej masie owoców przekraczającej 2,5 g – poinformowała ekspertka.

- Do uprawy jagody kamczackiej na owoc deserowy, czyli bezpośredniej konsumpcji warto wybierać jedynie te odmiany, których masa owoców zawiera się w przedziale od 1,6-1,9 g. Kryteria te spełniają odmiany kanadyjskie, tj. ‘Borealis’, ‘Aurora’, ‘Honeybee’, a także rosyjskie – ‘Vostorg’, ‘Morena’, ‘Streżewczanka’, ‘Docz' Velikan’, ‘Baczkarskij Velikan’ – wyliczała dr Szot z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Jagoda kamczacka nie ma zbyt dużych wymagań klimatycznych i glebowych. - Warto podkreślić, że krzewy są odporne na mróz. Znoszą spadki temperatury nawet do -45 st. C, oraz przymrozki wiosenne do -8 st. C. Pod plantacje towarowe należy unikać gleb zbyt lekkich, piaszczystych, bądź zlewnych gliniastych. Gatunek ten dobrze rośnie na glebach VI i V klasy, o pH 6,0-6,5 – mówiła prelegentka.

Dodała, że jagoda kamczacka to roślina długowieczna, w związku z tym plantacje zakładane są nawet na 30 lat. - Podstawę dobrego plonowania i uzyskania owoców wysokiej jakości stanowi wybór materiału szkółkarskiego, reprezentującego odpowiednią zdrowotność. Do produkcji jagody kamczackiej na większą skalę stosuje się przede wszystkim sadzonki zielne, półzdrewniałe, lub zdrewniałe. Alternatywną metodą jest rozmnażanie za pomocą kultur in vitro – zaznaczyła dr Szot.

- Na plantacji początkowo krzewy rosną bardzo powoli, ale już w 3 roku po posadzeniu można zebrać 300-500 g owoców z krzewu. Pełnia owocowania przypada na 6-10 rok od posadzenia, w tym okresie uzyskuje się przeciętnie 2-5 kg z krzewu. Jagoda kamczacka nie toleruje konkurencji chwastów trwałych, dlatego przed założeniem plantacji należy dokładnie oczyścić stanowisko – dodała.

- Przy sadzeniu krzewów należy dostosować rozstawę tak, aby umożliwić swobodny przejazd kombajnu. Zalecany rozstaw wynosi 4-4,2 x 0,6-0,7 m. Do towarowej uprawy warto wybierać odmiany przystosowane do zbioru mechanicznego, tzn. wykazujące tendencje do osypywania się owoców w kilkudziesięciu procentach, np. ‘Bakczarskij Velikan’, Gordost’ Bakczara’, ‘Silginka’, ‘Tundra’, a także odmiany hodowli polskiej ‘Wojtek’ i ‘Zojka’ – mówiła prelegentka.

Dr Iwona Szot podkreśliła, że owoce jagody kamczackiej zawierają bardzo duże ilości antocyjanów. - Owoce nadają się do produkcji tzw. półproduktów - przecierów czy zagęszczonych soków, z których następnie przyrządza się dżemy, musy, galaretki i syropy. Innym sposobem przetwarzania jest technologia mrożenia. Ponadto z uwagi na wysoką zawartość ciemnych barwników owoce jagody kamczackiej mogą być stosowane do produkcji naturalnego barwnika – oznajmiła dr Szot.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM