Jabłka najpopularniejszym owocem na Ukrainie

Autor: FAMMU/FAPA na podstawie: fruitinform 24 sierpnia 2015 07:45

Jabłka najpopularniejszym owocem na Ukrainie Jabłka są najbardziej popularne wśród ukraińskich konsumentów/ fot. shutterstock.com

W bieżącym, 2015 r., jabłka na Ukrainie będą miały około 35 proc. udziału w rynku owoców w tym kraju. Owoce te są najbardziej popularne wśród ukraińskich konsumentów i zdecydowanie wyprzedzają swoją popularnością banany, mandarynki czy pomarańcze - informuje FAMMU/FAPA na podstawie: fruitinform.

W omawianym sezonie 2014/2015 spożycie jabłek było o 45 proc. wyższe niż na przykład bananów, o połowę wyższe niż spożycie mandarynek czy o 1/4 wyższe w porównaniu do pomarańczy. Sprzedaż jabłek na lokalnym rynku w okresie od lipca 2014 roku do końca czerwca 2015 roku oszacowano na około 440,0-450,0 tys. ton, a dla porównania łącznie wszystkich owoców na poziomie około 1,35-1,4 mln ton.

Pomimo tego w czerwcu bieżącego roku wolumen importu jabłek na Ukrainie uzyskał najniższą od 7 lat wielkość. W sumie w tym konkretnym miesiącu zaimportowano jedynie 3,2 tys. ton jabłek – to o 44 proc. mniej wobec analogicznego miesiąca prze rokiem i o 41 proc. mniej wobec średniej czerwcowej ilości w okresie ostatnich 7 lat. Zdaniem lokalnych analityków wynik tak znaczącego spadku sprzedaży to mniejsze zainteresowanie ukraińskich konsumentów droższymi, importowanymi jabłkami.

W sumie w bieżącym sezonie 2014/2015 wolumen importu tych owoców wyniósł 70,4 tys. ton – to dwukrotnie więcej wobec poprzedniego sezonu (warto pamiętać, iż prawdopodobnie około połowa tych owoców została reeksportowana przez Krym do Rosji). Na drugim miejscu za jabłkami ze swoją popularnością wśród ukraińskich nabywców znalazły się gruszki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM