Jabłek przemysłowych przybywa. Brakuje malin i cebuli

Autor: Agrobiznes w TVP 01 października 2015 13:24

Jabłek przemysłowych przybywa. Brakuje malin i cebuli Brakuje cebuli. Ocenia się, że na plantacjach będzie jej mniej aż o jedną trzecią/ fot. shutterstock

Podaż rośnie, cena nie. W punktach skupu i zakładach przetwórczych jest coraz więcej jabłek przemysłowych i coraz większa pewność, że stawki osiągnęły już swoje maksimum. Jabłek przybywa, jednak brakuje malin i cebuli – podaje Agrobiznes w TVP.

W punktach skupu średnie ceny sięgają około 47 gr/kg, zakłady przetwórcze płacą 55 gr/kg. Wyższe stawki byłyby trudne do zaakceptowania – oceniają eksperci – i zmniejszyłyby szansę konkurowania z chińczykami, którzy w produkcji koncentratu jabłkowego nadają ton na światowych rynkach.

W punktach skupu coraz mniej malin. Według GUS-u tegoroczna produkcja wyniesie 80 tys. ton. To aż o 40 tys. ton mniej niż prognozowano jeszcze w lipcu, co daje wynik o 36 proc. niższy niż przed rokiem.

Brakuje także cebuli. Ocenia się, że na plantacjach będzie jej mniej aż o jedną trzecią. Na słabych glebach nawet o połowę. To wszystko nakręca stawki. Teraz firmy płacą średnio 1,25 zł/kg. W ubiegłym tygodniu ceny nie przekraczały 1,20 zł/kg. Przed rokiem ledwo przekraczały 0,70 zł/kg. 

Zobacz więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM