IUNG: Susza zagraża plantacjom krzewów i drzew owocowych oraz truskawkom

Autor: www.iung.pulawy.p/www.sadyogrody.pl 07 czerwca 2016 12:43

IUNG: Susza zagraża plantacjom krzewów i drzew owocowych oraz truskawkom Susza zagraża uprawom krzewów i drzew owocowych, truskawkom/ fot. shutterstock.com

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, określił aktualny stan zagrożenia suszą dla upraw krzewów i drzew owocowych, truskawek oraz roślin rolniczych.

IUNG – PIB w Puławach, zgodnie z wymogami Obwieszczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą.

W pierwszym okresie raportowania tj. od 1 kwietnia do 31 maja 2016 roku, stwierdzono wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów kraju ujemne.

Susza występuje w uprawach krzewów owocowych, odnotowano ją w 56 gminach kraju (2,26 proc. gmin Polski) na 0,07 powierzchni gruntów ornych. Susza dotyczy również plantacji truskawek. Zagrożenie odnotowano w trzech województwach, w 15 gminach Polski (0,61 proc. gmin kraju).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM