IUNG-PIB: Zasięg suszy zmniejszył się aż o połowę

Autor: www.sadyogrody.pl/IUNG-PIB 28 czerwca 2016 08:25

IUNG-PIB: Zasięg suszy zmniejszył się aż o połowę Susza rolnicza w obecnym okresie sześciodekadowym jest mniejsza, występuje na mniejszym obszarze niż 10 dni temu / fot. shutterstock

IUNG-PIB informuje, że w trzecim okresie raportowania tj. od 21 kwietnia do 20 czerwca 2016 roku, stwierdzono wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne.

Susza rolnicza w obecnym okresie sześciodekadowym jest mniejsza, występuje na mniejszym obszarze niż 10 dni temu. W okresie sześciodekadowym od 21 kwietnia do 20 czerwca 2016 r. wartości klimatycznego bilansu wodnego za pomocą których wyznaczana jest susza są zbliżone do wartości poprzedniego okresu. W okresie od 11 kwietnia do 10 czerwca br. suszę notowano dla czterech upraw, podobnie jest i w tym okresie, chociaż zmieniły się uprawy zagrożone suszą. Susza nie występuje w uprawach truskawek, natomiast notowana jest w uprawach roślin strączkowych.

Tak jak w poprzednich okresach sześciodekadowych największa susza występuje wśród upraw zbóż jarych, odnotowano ją w ośmiu województwach Polski w 248 gminach. Względem poprzedniego okresu sześciodekadowego nastąpiło zmniejszenie zagrożenia suszą o 224 gmin. Susza występuje w 10,01% gmin kraju (zmniejszenie względem poprzedniego okresu o 9,04 punktów procentowych), na powierzchni 2,09 proc. gruntów ornych.

Susza tak jak w poprzednim okresie sześciodekadowym nadal występuje w uprawach krzewów owocowych, odnotowano ją w trzech województwach w 20 gminach kraju (zmniejszenie zagrożenia suszą o 227 gmin względem poprzedniego okresu sześciodekadowego). Susza wśród tych upraw występuje w 0,81 proc. gmin Polski (zmniejszenie zagrożenia suszą o 9,16 punktów procentowych względem poprzedniego okresu sześciodekadowego), na powierzchni 0,05% gruntów ornych.

Susza występuje w uprawach roślin strączkowych, odnotowano ją w czterech województwach w 64 gminach Polski w 2,58 proc. gmin kraju, na powierzchni 0,31 proc. gruntów ornych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM