IUNG: Deficyt wody na plantacjach krzewów jagodowych i truskawek

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 03 czerwca 2015 12:41

IUNG: Deficyt wody na plantacjach krzewów jagodowych i truskawek www.shutterstock.com

W poszczególnych regionach w kraju widoczne są problemy związane z wilgocią w glebie, a raczej jej braku. Przede wszystkim susza widoczna jest w zachodnim pasie Polski, inaczej jest np. w województwie warmińsko-mazurskim - pisze serwis www.farmer.pl.

- W pierwszym okresie raportowania nie stwierdzamy zagrożenia wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne, jednakże wartości te są dla upraw wyższe od wartości krytycznych – informuje prof. Andrzej Doroszewski z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG).

Instytut opracowuje wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (3064 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą, m.in. dla upraw krzewów i drzew owocowych, truskawek oraz zbóż, rzepaku i buraków cukrowych.

- W zachodniej części Nizin Środkowopolskich notowano duży deficyt wody, który może spowodować znaczne obniżenie plonów. Zwłaszcza dotyczy to upraw zlokalizowanych na glebach słabych i bardzo słabych, na glebach cięższych problem niedoboru wody jest mniej odczuwalny. Brak wody zauważalny jest zwłaszcza u krzewów owocowych oraz wśród truskawek. Szczególnie trudna sytuacja występuje w uprawach, które wysiewane są późno, a więc wśród warzyw gruntowych oraz kukurydzy, przejawem czego są nierówne i długotrwające wschody – czytamy.

Tegoroczny maj pod względem termicznym należy sklasyfikować jako stosunkowo chłodny.

Więcej czytaj na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM