Intensywny sad czereśniowy – po ilu latach zwróci się inwestycja?

Autor: www.sadyogrody.pl 07 lutego 2017 10:06

Intensywny sad czereśniowy – po ilu latach zwróci się inwestycja? fot. shutterstock.com

W ostatnich latach sadownicy poszukują sposobu na poprawę rentowności gospodarstw. Ceny za owoce czereśni utrzymują się na stałym, dość wysokim poziomie. Czy na uprawie tego gatunku można zarobić? O rentowności sadu czereśniowego mówił dr inż. Dariusz Paszko z Zakładu Ekonomiki Ogrodnictwa UP w Lublinie, podczas 26. Spotkania Sadowniczego w Sandomierzu.

Na przestrzeni ostatnich 25 lat światowy rynek czereśni uległ dość znacznym wahaniom. Które kraje dominują w produkcji owoców tego gatunku? – Liderem jest Turcja, gdzie w latach 2015-2016 produkcja owoców czereśni kształtuje się na poziomie blisko 530-550 tys. ton. Drugie miejsce zajmują Stany Zjednoczone (wielkość produkcji na zbliżonym poziomie). Warto również zwrócić uwagę na Iran, gdzie widoczny jest znaczny wzrost zarówno nowych nasadzeń, jak i wielkości zbiorów. W Chile nastąpił wzrost produkcji owoców o 652 proc. Z kolei w Polsce uprawa czereśni w latach 1990-2015 wzrosła z poziomu niecałych 9, 3 tys. ton do blisko 48,1 tys. ton, co oznacza że produkcja owoców czereśni cieszy się coraz większym powodzeniem.

Natomiast kraje europejskie – Francja i Niemcy, które do tej pory dominowały w uprawie czereśni zanotowały spadek (odpowiednio 53 proc. i 78 proc.)

- Najistotniejszym czynnikiem zachęcającym do uprawy czereśni są ceny za owoce, które w ostatnich latach (od 2010 r.) utrzymują się średnio na dość wysokim poziomie, około 4-5 zł/kg – mówił dr Paszko. Według danych IERiGŻ w Polsce od 2007 roku ceny za owoce czereśni wyniosły średnio 4,6 zł kg i wahały się od 3,2 do 5,5 zł/kg.

W latach 2005-2010 nastąpiły istotne zmiany w krajowej produkcji owoców czereśni. Powstało więcej sadów bardziej intensywnych, a przede wszystkim z nowymi odmianami, za których owoce można uzyskać znacznie wyższe ceny.

Ceny za owoce czereśni w zależności od miesiąca i podaży danej odmiany – jak zaznaczył prelegent – mogą być bardzo zróżnicowane. Czerwcowe średnie ceny kształtują się na poziomie od 5 do 9 zł/kg. Aczkolwiek w 3 ostatnich latach widoczna jest stabilizacja około 7 zł/kg. W pierwszej dekadzie lipca ceny są trochę wyższe (następnie zaczynają spadać). W efekcie w połowie sezonu są niższe. Wzrost cen można zaobserwować w drugiej dekadzie lipca, gdy na rynek trafiają owoce nowych odmian, które jak wiadomo są najbardziej atrakcyjne dla konsumenta. W tym okresie ceny za czereśnie wysokiej jakości są zdecydowanie wyższe. Za owoce odmian późnych (sierpniowych) lub pochodzących z krótkotrwałego przechowywania, można otrzymać również wysokie ceny, w porównaniu z tradycyjnym terminem dojrzewania czereśni (czerwiec).

Owoce średnio wczesnych odmian, ‘Rivan’ i ‘Burlat’ w zeszłym roku można było uzyskać wyższe ceny niż w okresie późniejszym. W grupie odmian, które zaczynają owocować od 3 i 4 tygodnia dojrzewania czereśni, tj. ‘Vanda’, ‘Vega’, ‘Techlovan’, ‘Sam’, ‘Summit’, ‘Sylvia’, ‘Hedelfińska’ – żeby uzyskać wyższą cenę trzeba dysponować dobrą jakością owocu. W ostatniej części sezonu, za odmiany czereśni ‘Lapins’, ‘Kordia’, ‘Regina’ czy ‘Sweetheart’ sadownicy także uzyskują zdecydowanie wyższe ceny.

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM