Innowacje w produkcji truskawek. Na które z odmian warto się zdecydować? (wideo)www.sadyogrody.pl - 16 sierpnia 2019 18:01


Tegoroczny sezon truskawkowy kolejny raz udowodnił, że przy trudnych warunkach pogodowych wiosną i latem, plantatorom bardzo ciężko osiągnąć odpowiednią jakość owoców i dobry plon. Dlatego też postanowiliśmy zapytać Alberta Zwierzyńskiego z firmy Doradca Jagodowy o wskazówki na temat uprawy truskawek, pojawiające się na rynku nowe odmiany i technologie uprawy.Doradca rekomenduje uprawę truskawek na podwyższonych zagonach okrytych czarną folią lub czarną agrowłókniną. - Podniesienie zagonów na wysokość 15-20 cm i okrycie bezpośredniego miejsca, gdzie znajdują się rośliny ogranicza wzrost zachwaszczenia. Po drugie pod ściółką zmienia się wilgotność gleby i temperatura. Czarna folia szybciej się nagrzewa, więc korzystnie wpływa na uprawę truskawek na przyśpieszony zbiór odmian wczesnych. Szybciej startuje wegetacja – mówi.

Pod agrowłókniną przeprowadzony jest przewód kroplujący, za pomocą którego roślinom dostarcza się wodę i nawozy.

Najbardziej zaawansowane technologicznie uprawy truskawek prowadzi się pod osłonami – w tunelach foliowych czy w szklarniach wyspecjalizowanych. Uprawa odbywa się wówczas w podłożach ogrodniczych, przy stałej kontroli klimatu i wzrostu roślin, czyli tzw. uprawa sterowana – zaznacza Albert Zwierzyński.

{film;15602}