GUS: Zbiory owoców i warzyw w bieżącym sezonie były większe niż rok temu

Autor: PAP 22 grudnia 2016 09:14

GUS: Zbiory owoców i warzyw w bieżącym sezonie były większe niż rok temu Zbiory owoców z drzew szacuje się na ok. 4,1 mln t, tj. o ok. 13 proc. więcej od zbiorów ubiegłorocznych / fot. shutterstock

W tym roku więcej zebrano owoców i warzyw oraz o blisko 40 proc. buraków i ziemniaków - poinformował w środę GUS.

Zbiory ziemniaków (łącznie z produkcją w ogrodach przydomowych) szacuje się na ok. 8,8 mln t,tj. o około 39 proc. więcej od zbiorów uzyskanych w roku ubiegłym; zbiory buraków cukrowych na 13,0 mln t, tj. o około 39 proc. więcej od zbiorów w 2015 r, zbiory warzyw gruntowych na blisko 4,5 mln t, tj. o ok. 18 proc więcej niż w roku ubiegłym. Zbiory owoców z drzew szacuje się na ok. 4,1 mln t, tj. o ok. 13 proc. więcej od zbiorów ubiegłorocznych; zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych na blisko 0,6 mln t, tj o 10 proc. więcej , zbiory rzepaku i rzepiku ocenia się na blisko 2,2 mln t, tj. o około 20 proc. mniej od zbiorów ubiegłorocznych .

Ciepła i na ogół bezdeszczowa pogoda we wrześniu stwarzała dobre warunki dla przeprowadzania zbioru upraw, niekorzystnie natomiast wpłynęła na stan uwilgotnienia wierzchniej warstwy gleby, czytamy w informacji GUS. Notowane

w październiku częste, a miejscami obfite opady deszczu znacznie poprawiły stan uwilgotnienia wierzchniej warstwy gleby i miały korzystny wpływ na szereg upaw.

Urząd podał dane na podstawie wstępnych wyników badania struktury gospodarstw rolnych oraz oceny rzeczoznawców terenowych GUS.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM