GUS: Sprzyjające warunki dalszej wegetacji zapewnią dobre zbiory truskawek

Autor: GUS / www.sadyogrody.pl 04 czerwca 2016 13:20

GUS: Sprzyjające warunki dalszej wegetacji zapewnią dobre zbiory truskawek Z powodu uszkodzeń mrozowych i ubiegłorocznej suszy, wiosną wiele plantacji truskawek było w słabej kondycji, część z nich została nawet zaorana / fot. shutterstock

Z powodu uszkodzeń mrozowych i ubiegłorocznej suszy, wiosną wiele plantacji truskawek
było w słabej kondycji, część z nich została nawet zaorana. Mimo tego powierzchnię uprawy
truskawek ocenia się na poziomie roku poprzedniego. Ubiegłoroczna susza wpłynęła także niekorzystnie na kondycję malin - informuje Główny Urząd Statystyczny.

Krzewy malin weszły w stan spoczynku znacznie osłabione, zdarzało się, że maliny jesienne zasychały przed końcem owocowania. Ponadto część plantacji została osłabiona przez licznie występującego w ubiegłym sezonie przędziorka chmielowca, którego obecność można zaobserwować również obecnie.

Wznowienie wegetacji drzew i krzewów owocowych oraz truskawek początkowo zapowiadało się
bardzo wcześnie, jednak wiosenne chłody przyczyniły się do jej spowolnienia. Na plantacjach truskawek część upraw została przykryta folią lub włókniną w celu przyspieszenia wzrostu. Kwitnienie truskawek oraz drzew i krzewów owocowych było na ogół obfite i dość długie, jednak w na wielu plantacjach przebiegało w niesprzyjających warunkach. W czasie kwitnienia wiele dni było deszczowych i chłodnych, co utrudniało oblot pszczół i zapylanie. W wielu rejonach, w ostatniej dekadzie kwietnia wystąpiły
przymrozki, powodując uszkodzenia kwiatów i zawiązków.

Istotne ocieplenie nastąpiło dopiero na przełomie pierwszej i drugiej dekady maja. Stan i zaawansowanie wegetacji drzew i krzewów owocowych jest bardzo zróżnicowany w zależności od rejonu kraju, gatunku i odmiany. Na ogół nie zanotowano jednak istotnych strat. Stan większości plantacji truskawek jest również dobry, pomimo znacznego osłabienia po poprzednim sezonie. Przy sprzyjających warunkach dalszej wegetacji, można spodziewać się dobrych zbiorów tego gatunku owoców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM