GUS oszacował zeszłoroczne zbiory owoców z drzew

Autor: www.sadyogrody.pl/GUS 08 czerwca 2017 08:52

GUS oszacował zeszłoroczne zbiory owoców z drzew fot. shutterstock

Zbiory owoców z drzew w sezonie 2016, zwłaszcza jabłek, oceniono jako rekordowe. W ostatnich latach produkcja sadownicza rozwija się dynamicznie. W okres pełnego owocowania wchodzą nowo założone, intensywne sady, w związku z tym odnotowuje się zdecydowany wzrost plonowania większości gatunków owoców z drzew, a zwłaszcza jabłek i czereśni - podaje GUS.

Problemem może być jedynie zbyt owoców i opłacalność zbiorów (np. w sezonie 2016, znaczna ilość wiśni pozostała niezebrana z tego powodu). Łączna produkcja owoców z drzew w 2016 r. została oszacowana na 4064.7 tys. t, tj. na poziomie o ok. 14,8% wyższym od 2015 roku i znacznie wyższym niż w poprzednich latach. Nadal obserwuje się bardzo duże różnice w plonowaniu pomiędzy sadami wysokotowarowymi, a sadami małymi, w których nakłady na produkcję są niskie.

Zbiory jabłek, bez uwzględniania produkcji poza sadami, w 2016 r. oszacowano na 3604,3 tys. t, tj. na poziomie o 14,6% wyższym od wysokich zbiorów uzyskanych w sadach jabłoniowych w roku poprzednim. Plonowanie jabłoni w sadach wzrosło o 16,6% w porównaniu do roku 2015 i znacząco wzrosło w porównaniu z poprzednimi latami.

Uzyskanie tak wysokich plonów było możliwe dzięki wchodzeniu w okres pełnego owocowania nowo założonych plantacji o większej gęstości nasadzeń i uprawą bardziej plennych odmian, a także dzięki coraz powszechniej stosowanemu nawadnianiu plantacji. Powierzchnia uprawy jabłoni w sadach jest zbliżona do areału sadów jabłoniowych w 2015 r. Struktura odmianowa sadów jabłoniowych jest podobna do struktury odnotowanej w roku 2015. Nadal dominowały trzy odmiany: Idared, Szampion i Jonagold (ich łączny udział w powierzchni uprawy jabłoni zmniejszył się jedynie o 1 punkt procentowy). W stosunku do roku poprzedniego nastąpił natomiast wzrost udziału odmiany Gala, Golden Delicious i Ligol.

Pomimo zanotowanego zmniejszenia powierzchni uprawy gruszek w sadach, zbiory owoców uzyskane z sadów gruszowych wyniosły około 81,5 tys. t, tj. o 23,8% więcej od produkcji z 2015 roku i zdecydowanie więcej w porównaniu z poprzednimi latami. Zwiększenie zbiorów było jedynie wynikiem bardzo wysokiego plonowania w sadach tego gatunku owoców.

Produkcja śliwek w sadach wyniosła 109,5 tys. t i była o 20,6% wyższa od słabych zbiorów roku poprzedniego i wyższa w porównaniu do lat wcześniejszych. Plonowanie w sadach śliwowych było zdecydowanie wyższe od uzyskanego w roku poprzednim, przy czym areał uprawy śliw w sadach uległ niewielkiemu zwiększeniu.

Zbiory z sadów wiśniowych szacuje się na ok. 194,8 tys. t (o blisko 12% więcej niż w roku poprzednim), pomimo pozostawienia na drzewach znacznej ilości owoców. Plonowanie wiśni w 2016 r. było wyjątkowo wysokie, lecz z przyczyn ekonomicznych nie wszystkie owoce zostały zebrane, wielu plantatorów zaniechało zbioru z uwagi na niska cenę skupu.

Produkcja czereśni w sadach w 2016 r. była rekordowa i wyniosła 53,8 tys. t (tj. o ponad 17% więcej od uzyskanej z sadów czereśniowych w 2015 r. i znacznie więcej od średniej produkcji z lat poprzednich). Było to przede wszystkim wynikiem bardzo dobrego plonowania, natomiast areał uprawy tego gatunku zwiększył się tylko nieznacznie w porównaniu do roku poprzedniego.

Łączna produkcja brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich w sadach została oszacowana na 20,9 tys. t, tj. na poziomie nieco wyższym od produkcji uzyskanej w 2015 r. W porównaniu z rokiem poprzednim nieznacznemu zmniejszeniu uległy jedynie zbiory moreli, natomiast produkcja brzoskwiń i orzechów włoskich była wyższa. W ostatnich latach obserwuje się stopniowe ograniczanie areału uprawy brzoskwiń i moreli w sadach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM