Grupa Producentów "Owoc Łącki" liczy straty po opadach śniegu

Autor: Gazeta Krakowska 17 października 2015 13:51

Grupa Producentów "Owoc Łącki" liczy straty po opadach śniegu Opady śniegu na Sądecczyźnie wstrzymały prace w sadach; fot. shutterstock.com

Opady śniegu, które wystąpiły w połowie października na Sądecczyźnie pobawiły prądu 20 tysięcy mieszkańców. Cztery osoby zostały ranne w wyniku wypadku, wystąpiły liczne kolizje drogowe. Wstrzymano także pracę w sadach i ogrodach, a także produkcję w firmach, w tym w zakładach grupy producentów "Owoc Łącki" - podała "Gazeta Krakowska".

Łamiące się gałęzie uszkodziły linie energetyczne, odcinając od prądu nawet na cały dzień przedsiębiorców, którzy już szacują straty. Śnieg zaskoczył też sadowników. Nie zdążyli jeszcze zebrać wszystkich owoców. Jeśli temperatury wrócą do normy, zbiory uda się uratować.

- Gdy chwyci mróz, zmarnieją - mówi na łamach "Gazety Krakowskiej", Jan Golonka, prezes Sądeckiej Grupy Producentów Owoców i Warzyw „Owoc Łącki”. Dodaje, że brak prądu wstrzymał produkcję w zakładzie przetwórstwa owoców i warzyw w Olszanie. - W Łącku udało się pracować, używając agregaty, w Olszanie nie były w stanie pociągnąć produkcji. To wiąże się ze stratami. Trudno je jednak na szybko oszacować – mówi Golonka.

Sądecka Grupa Producentów Owoców i Warzyw "Owoc Łącki" Sp. z o.o. działa na rynku od 2003 roku, natomiast w kwietniu 2006 roku uzyskała status wstępnego uznania. Spółka liczy ponad 60 udziałowców. Potencjał produkcyjny grupy to 12 000 ton, natomiast chłodnie, które Grupa wybudowała, mieszczą około 7 000 ton jabłek. Zrzeszenie Sądeckich Sadowników "Jabłko Sądeckie" Spółka z o.o. jest głównym dystrybutorem "Jabłka Łąckiego", które to jabłko dnia 4 listopada 2010 zostało wpisane na unijną listę chronionych geograficznie produktów rolnych i środków spożywczych.

W ramach grupy działa Zakład Produkcji Zagęszczonych Soków w Olszanie (gm. Podegrodzie).

Więcej w "Gazecie Krakowskiej".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM