Globalne ocieplenie może wpłynąć na rozwój winnic w Polsce

Autor: www.wyborcza.biz/www.sadyogrody.pl 01 kwietnia 2016 11:41

Globalne ocieplenie może wpłynąć na rozwój winnic w Polsce Na dłuższą metę wzrosty temperatur mogą oznaczać duże kłopoty dla regionów, które dziś kojarzą się z winami. To szansa dla polskich plantatorów/ fot. shutterstock

Rosnące temperatury powietrza cieszą koneserów wina. Globalne ocieplanie pomaga bowiem winnicom produkować dobre wina. Ale na dłuższą metę wzrosty temperatur mogą oznaczać duże kłopoty dla regionów, które dziś kojarzą się z winami. To szansa dla polskich plantatorów - pisze wyborcza.biz.

Na razie globalne ocieplenie przyniosło "grands millesimes", czyli wspaniałe winobrania, jednak na dłuższą metę może ono nawet zniszczyć uprawy winogron. Jedne z badań dowodzą nawet, że do 2050 roku dwie trzecie dzisiejszych regionów winiarskich może nie mieć klimatu odpowiedniego dla winogron dzisiaj tam uprawianych.

Jeden z nestorów polskiego winiarstwa Roman Myśliwiec wskazuje, że nad Wisłą pojawia się coraz więcej winorośli, nasze wina są też coraz lepszej jakości. Na konkursach w Europie już dzisiaj doceniane są polskie wina białe oraz wzmacniane - typu porto.

Czytaj więcej na wyborcza.biz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

OWOCE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM